Trwa ładowanie...
d2be7s7

Iran grozi wycofaniem się z międzynarodowego traktatu. Chodzi o broń jądrową

Iran stawia ultimatum. Zagroził wycofaniem się z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, jeśli sprawa odstąpienia od warunków umowy nuklearnej trafi do Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef irańskiej dyplomacji stawia warunki UE
Szef irańskiej dyplomacji stawia warunki UE (East News)
d2be7s7

- Jeśli Europejczycy nadal będą postępować niewłaściwie lub jeśli sprawa trafi do Rady Bezpieczeństwa ONZ, wycofamy się z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej - powiedział irański minister spraw zagranicznych Dżawad Zarif, cytowany przez agencję prasową IRNA.

Zobacz także: Iran postawił się UE. Odrzucił decyzję ws. porozumienia nuklearnego

W ten sposób szef irańskiej dyplomacji odniósł się do decyzji Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec, które w zeszłym tygodniu uruchomiły mechanizm rozstrzygania sporów w ramach umowy nuklearnej z Iranem. Proces ma nadzorować szef dyplomacji UE Josep Borrell.

d2be7s7

Zobacz także: Program atomowy Iranu. Władze pokazują nagranie

Paryż, Londyn i Berlin zdecydowały się uruchomić ten mechanizm, ponieważ odkąd w maju 2018 roku prezydent Donald Trump wycofał USA z umowy nuklearnej Iran stopniowo rezygnuje z zobowiązań wynikających z tego porozumienia.

Jeżeli po zakończeniu procedury rozstrzygania sporów w ramach porozumienia nuklearnego problem nie zostanie rozwiązany, zajmie się nim Rada Bezpieczeństwa ONZ. Może ona wówczas zdecydować o przywróceniu międzynarodowych sankcji wobec Iranu. Wówczad UE może ponownie wprowadzić własne restrykcje, które były zawieszone lub zniesione po zawarciu umowy nuklearnej.

d2be7s7

Zobacz także: Iran. "Chamenei - morderco!". Ludzie wyszli na ulice Teheranu

Kraje UE, a także Rosja, Chiny i USA podpisały z Iranem umowę nuklearną w 2015 roku. Stany Zjednoczone wycofały się z niej 3 lata później.

Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej został podpisany w 1968 roku. Po tym jak przystąpiło do niego 190 państw, ma on niemal globalny charakter. Stał się podstawą międzynarodowych wysiłków zmierzających do zapobiegania rozprzestrzeniania broni jądrowej, w przyszłości do ostatecznego jej wyeliminowania broni.

Źródło: reuters.com

d2be7s7

Podziel się opinią

Share

d2be7s7

d2be7s7
d2be7s7
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów