Trwa ładowanie...

Iran grozi wycofaniem się z międzynarodowego traktatu. Chodzi o broń jądrową

Iran stawia ultimatum. Zagroził wycofaniem się z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, jeśli sprawa odstąpienia od warunków umowy nuklearnej trafi do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Share
Iran grozi wycofaniem się z międzynarodowego traktatu. Chodzi o broń jądrowąŹródło: East News
d3lbgu8

- Jeśli Europejczycy nadal będą postępować niewłaściwie lub jeśli sprawa trafi do Rady Bezpieczeństwa ONZ, wycofamy się z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej - powiedział irański minister spraw zagranicznych Dżawad Zarif, cytowany przez agencję prasową IRNA.

W ten sposób szef irańskiej dyplomacji odniósł się do decyzji Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec, które w zeszłym tygodniu uruchomiły mechanizm rozstrzygania sporów w ramach umowy nuklearnej z Iranem. Proces ma nadzorować szef dyplomacji UE Josep Borrell.

Zobacz także: Program atomowy Iranu. Władze pokazują nagranie

Paryż, Londyn i Berlin zdecydowały się uruchomić ten mechanizm, ponieważ odkąd w maju 2018 roku prezydent Donald Trump wycofał USA z umowy nuklearnej Iran stopniowo rezygnuje z zobowiązań wynikających z tego porozumienia.

d3lbgu8

Jeżeli po zakończeniu procedury rozstrzygania sporów w ramach porozumienia nuklearnego problem nie zostanie rozwiązany, zajmie się nim Rada Bezpieczeństwa ONZ. Może ona wówczas zdecydować o przywróceniu międzynarodowych sankcji wobec Iranu. Wówczad UE może ponownie wprowadzić własne restrykcje, które były zawieszone lub zniesione po zawarciu umowy nuklearnej.

Kraje UE, a także Rosja, Chiny i USA podpisały z Iranem umowę nuklearną w 2015 roku. Stany Zjednoczone wycofały się z niej 3 lata później.

Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej został podpisany w 1968 roku. Po tym jak przystąpiło do niego 190 państw, ma on niemal globalny charakter. Stał się podstawą międzynarodowych wysiłków zmierzających do zapobiegania rozprzestrzeniania broni jądrowej, w przyszłości do ostatecznego jej wyeliminowania broni.

Źródło: reuters.com

d3lbgu8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lbgu8
d3lbgu8
Więcej tematów