Trwa ładowanie...
dw3ssrn

Irak

Największe atrakcje
Strefa czasowa:

UTC +3

Waluta:

dinar iracki

Języki:

arabski, kurdyjski

iStock
Źródło: iStock

Irak to państwo położone na Bliskim Wschodzie. Leży nad Zatoką Perską. Graniczy z Iranem, Jordanią, Kuwejtem, Arabią Saudyjską, Syrią i Turcją. System polityczny Iraku to demokracja parlamentarna.

Prezydentem Iraku, a zarazem głową państwa jest Barham Salih. Funkcję premiera sprawuje Adil Abd al-Mahdi.

Irak – zróżnicowanie etniczne

Irak jest mocno zróżnicowany etnicznie. Ok. 70-80 proc. ludności to Arabowie. Znaczącą mniejszością etniczną są Kurdowie, którzy stanowią od 15 do 20 proc. społeczeństwa. W Iraku mieszkają również Asyryjczycy, Ormianie, Persowie i Turkmeni Iraccy.

Irak jest również zróżnicowany religijnie. Ok. 95,5 proc. społeczeństwa to muzułmanie (61,5 proc. szyici, 33,5 proc. sunnici). 3 proc. społeczeństwa to chrześcijanie, a 2 proc. to gnostycy.

Irak – USA – Iran

Irak od wielu lat targany jest konfliktami wewnętrznymi i zewnętrznymi. W latach 50. i 60. dochodziło tam do rewolucji. Od 1979 roku Irak był w stanie wojny z Iranem. Przyczyn tego konfliktu należy szukać w rewolucji islamskiej, która w tym czasie miała miejsce w Iranie. Radykalni islamiści irańscy chcieli, aby w Iraku władzę, na wzór Iranu, przejęli wyznawcy religijni. W tym celu wspierali ich militarnie.

Na przejęcie władzy przez radykalnych wyznawców nie pozwolił ówczesny prezydent Iraku Saddam Husajn. Żeby zapobiec utracie władzy, Husajn rozpoczął wojnę z Iranem. Miał nadzieję na szybkie zwycięstwo. Tak jednak się nie stało. Wojna między Iranem a Irakiem trwała do 1988 roku i zakończyła się brakiem rozstrzygnięcia.

Kolejne konflikty zbrojne ogarnęły kraj w 2003 roku. Wówczas Irak został zaatakowany przez koalicję kierowaną przez USA. Pretekstem do ataku były naruszenia przez Irak rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 687 i późniejszych umów ONZ w sprawie zawieszenia broni. W kraju powstała Iracka Rada Zarządzająca, a władzę stracił Saddam Husajn. Na terenie kraju bezterminowo pozostali żołnierze USA.

Po przejęciu rządów przez władze proamerykańskie w kraju wybuchła wojna przeciwko amerykanom. Wojska USA wycofały się z Iraku w 2011 roku. Nie oznacza to, że sytuacja w kraju była stabilna. Kraj jest nieustannie targany wojnami religijnymi.

Irak uwikłany w konflikt Iran-USA

W styczniu 2020 roku na terenie Iraku, a dokładnie na lotnisku w Bagdadzie, siły USA zaatakowały irański konwój. W ataku zginął irański generał Kasem Sulejmani. Iran zapowiedział zemstę za atak.

8 stycznia 2020 roku Iran zaatakował amerykańskie bazy znajdujące się na terenie Iraku. W ostrzale nikt nie zginął.

Irak
Religia / obyczaje

Islam

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw3ssrn
dw3ssrn
dw3ssrn
Więcej tematów
dw3ssrn