Iran – Islamska Republika Iranu
Waluta: | rial irański |
Języki: | perski |
Iran to państwo znajdujące się na Bliskim Wschodzie. Geograficznie Iran położony jest między Morzem Kaspijskim a zatoką Perską i Zatoką Omańską. Graniczy z Irakiem, Afganistanem, Pakistanem, Turcją, Turkmenistanem, Armenią i Azerbejdżanem. W Europie Iran zwykło się nazywać również Persją, a Irańczyków Persami.
Iran – republika islamska
Od czasu rewolucji islamskiej, do której doszło w 1979 roku, Iran jest republiką islamską, w której władzę sprawuje Najwyższy Przywódca. W Iranie obowiązuje również prawo szariatu.
W Iranie działa policja religijna i sądy religijne. Zgodnie z prawem kara śmierci grozi m.in. za odejście od islamu, cudzołóstwo oraz kontakty homoseksualne.
Władzę w Iranie sprawuje obecnie Ali Chamenei. Jest on Najwyższym Przywódcą kraju od 4 czerwca 1989 roku. Jego poprzednikiem był Ruhollah Chomejni.
Iran - porozumienie nuklearne
Iran ma również dostęp do broni atomowej, nad którą prowadzi badania. Światowi badacze przypuszczają, że kraj ten próbuje stworzyć nową broń nuklearną.
W celu monitorowania działań Iranu w zakresie badań nad bronią atomową w 2015 roku podpisano porozumienie nuklearne. Jego stronami są Iran oraz Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny oraz Niemcy. Umowę podpisało również USA, jednak wycofało się z niego w maju 2018 roku.
Iran jest jedną z największych potęg zajmujących się wydobyciem ropy naftowej. Szacuje się, że Iran posiada największe po Rosji złoża gazu ziemnego. Gospodarka kraju opiera się również na rolnictwie i eksporcie orzeszków pistacjowych.
Konflikt Iran-USA
Na początku 2020 roku konflikt na linii Iran-USA uległ nasileniu. Eskalacja konfliktu i działań zbrojnych nastąpiła 2 stycznia. Wówczas prezydent USA Donald Trump wydał rozkaz ataku na konwój samochodów znajdujących się na lotnisku w Bagdadzie. W wyniku ataku zginął gen. Kasem Sulejmani, jeden z głównych dowodzących irańską armią.
Po ataku Iran zapowiedział zemstę za śmierć generała. 8 stycznia Iran zaatakował bazy wojskowe USA w Iraku. Minimum 13 pocisków spadło m.in. na bazę Al Asad, w której wraz z amerykanami stacjonują polscy żołnierze. W ataku nikt nie ucierpiał.
Religia / obyczaje | Islam |
Komentarze