Trwa ładowanie...

Donald Trump ogłosił decyzję ws. umowy z Iranem. USA nałożą sankcje

Donald Trump ogłosił, że USA wycofują się z porozumienia nuklearnego z Iranem. Prezydent USA dodał też, że Iran zostanie objęty sankcjami. Na jego decyzję zareagowali przywódcy Iranu, Izraela i państwa Unii Europejskiej.

Donald Trump ogłosił decyzję ws. umowy z Iranem. USA nałożą sankcjeŹródło: PAP, fot: michael reynolds
d363cr0
d363cr0

- Za chwilę podpiszę memorandum o przywróceniu amerykańskich sankcji na reżim w Teheranie – mówił w Białym Domu. - Wprowadzimy najwyższy poziom sankcji ekonomicznych – dodał Donald Trump.

Donald Trump w swoim przemówienie stwierdził, że porozumienie nuklearne z Iranem miało chronić Stany Zjednoczone i sojuszników, ale pozwoliło Iranowi na dalsze wzbogacanie uranu. - Mamy dowody, że Teheran pracował nad programem nuklearnym mimo podpisania porozumienia - stwierdził.

Prezydent USA tłumacząc swoją decyzję mówił, że już wcześniej miał zastrzeżenia do zawartej w 2015 r. umowy z Iranem. – Wyjaśniałem, że jeśli porozumienie nie zostanie poprawione, Stany Zjednoczone nie będą dalej jego stroną – mówił Trump.

d363cr0

W 2015 r. USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy osiągnęły porozumienie z Iranem, którego celem jest ograniczenie prowadzonego przez Teheran programu nuklearnego. Zerwana przez USA umowa przewiduje, że Zachód stopniowo znosi sankcje na Iran w zamian za zrezygnowanie z budowy broni nuklearnej, stopniowo znoszone są sankcje.

Donald Trump już w zeszłym roku ogłosił, że w "krótkim czasie" może zerwać porozumienie z Iranem. Jego zdaniem umowa z Teheranem jest "najgorszym układem", z jakim miał do czynienia.

Reakcje na decyzję Donalda Trumpa

Na decyzję USA o zerwaniu porozumienia nuklearnego zareagowali przywódcy inny państw. Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że Francja, Niemcy i Wielka Brytania żałują tej decyzji. Cytowany przez agencję Reuters Macron stwierdził, że stawką porozumienia było nierozprzestrzenianie broni nuklearnej.

Krótko po przemówieniu Donalda Trumpa głos zabrał prezydent Iranu. Jak podaje Reuters, Hasan Rouhani w swoim przemówieniu oświadczył, że Iran pozostaje stroną porozumienia. I skrytykował USA mówiąc, że ten kraj "nigdy nie dotrzymywał swoich zobowiązań".

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini wyraziła nadzieję, że reszta społeczności międzynarodowej będzie kontynuować wdrażanie porozumienia z Iranem. Dodał, że porozumienia działa, a Iran nie dąży do budowy broni nuklearnej. Natomiast premier Izraela Benjamin Netanjahu podziękował Trumpowi za jego decyzję i wezwał inne państwa do wzięcia przykładu z USA.

d363cr0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d363cr0
Więcej tematów