Coraz większy problem na grzybach. Policja ostrzega
Wyjście na grzyby może skończyć się dramatycznie. Policja ostrzega, że w tym czasie zauważalnie wzrasta ryzyko zaginięć. Apeluje i zwraca uwagę na kilka kluczowych spraw.
27.10.2023 | aktual.: 27.10.2023 14:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Okres grzybobrania to czas, który dla policjantów jest wyjątkowo intensywny. Wraz z pojawieniem się grzybów w lasach, zauważalnie wzrasta ryzyko zaginięć. Niestety, nie wszyscy, którzy decydują się na wyprawę do lasu, mają wystarczającą wiedzę na temat terenu, na który się udają - przestrzega na swojej stronie łódzka policja.
Jak czytamy, często zdarza się, że osoby te przeceniają swoje umiejętności orientacji w terenie i decydują się na samotne wyprawy. Bezpieczeństwo podczas grzybobrania to nie tylko umiejętność rozróżniania różnych gatunków grzybów, ale także zapobieganie zaginięciom.
Długie spacery na świeżym powietrzu, połączone z satysfakcją z odnalezionych grzybów, sprawiają, że wiele osób z zapałem wybiera się na grzybobranie. Szczególnie seniorzy potrafią spędzać w lesie nawet kilkanaście godzin - zauważają policjanci. Często oddalają się od utartych ścieżek, wchodząc w głąb lasu, co prowadzi do utraty orientacji. Wszystkie drzewa i krzewy wydają im się identyczne, co utrudnia odnalezienie drogi powrotnej.
Policja ostrzega amatorów grzybobrania
Las może być miejscem niebezpiecznym dla osób, które lekceważą zasady bezpieczeństwa. Dlatego, zanim wybierzemy się na grzybobranie, powinniśmy odpowiednio się do tego przygotować. Informujmy o naszych planach rodzinę, aby w razie potrzeby wiedzieli, gdzie nas szukać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pamiętajmy o zabraniu ze sobą naładowanego telefonu komórkowego, który pozwoli nam skontaktować się z bliskimi, wezwać pomoc i poinformować o naszej aktualnej lokalizacji. Możemy również skorzystać z aplikacji, która pomoże nam odczytać naszą lokalizację i wskazać drogę powrotną do domu.
Wybierasz się na grzyby? Pamiętaj o tych wskazówkach
Podczas planowania wycieczki po terenach leśnych, wybierajmy wczesną porę dnia. Pamiętajmy również o odpowiednim nadzorze nad osobami, które są pod naszą opieką. Często na grzybobranie wybieramy się z rodziną, z dziećmi, osobami starszymi. Starajmy się zapobiegać sytuacjom, w których seniorzy samotnie wybierają się do lasu, zwłaszcza jeśli wiemy, że mogą potrzebować pomocy medycznej lub nie są osobami samodzielnymi.
Podczas wyprawy do lasu, pamiętajmy o zapamiętywaniu punktów odniesienia i charakterystycznych obiektów, które pomogą nam zorientować się w terenie. Zabierzmy ze sobą elementy odblaskowe, które zwiększą naszą widoczność i ułatwią ewentualną akcję poszukiwawczą po zmroku.
Miejmy przy sobie leki, które przyjmujemy na stałe, coś do picia i jedzenia, gdyż nie wiadomo, ile czasu spędzimy w lesie. Unikajmy samotnych leśnych wycieczek. Nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie i nie traćmy ze sobą kontaktu wzrokowego. Nie znając terenu, nie oddalajmy się od głównych duktów, swoich pojazdów lub przystanków komunikacji.
Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas takich spacerów niezastąpiona będzie kurtka przeciwdeszczowa i wysokie nieprzemakalne obuwie.
Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, nie czekajmy do zmroku, natychmiast zaalarmujmy policjantów. Informacja o zaginięciu osoby uruchamia działania służb mundurowych. Poszukiwania osoby zaginionej w dzień, kiedy jest dobra widoczność, eliminują zagrożenie związane z wychłodzeniem organizmu, ułatwiają policyjne czynności i dają większą szansę na szybkie, szczęśliwe zakończenie.
Źródło: Policja Łódź