Trwa ładowanie...

I prezes SN była TW? Małgorzata Gersdorf odpowiada

Członek Trybunału Stanu Robert Majka zwrócił się do I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, by złożyła wyjaśnienia i przedłożyła Trybunałowi decyzję IPN świadczącą o tym, że "nie była tajnym współpracownikiem wojskowego i cywilnego aparatu bezpieczeństwa państwa PRL". Oto co ma do powiedzenia I prezes Sądu Najwyższego.

Share
I prezes SN była TW? Małgorzata Gersdorf odpowiada
Źródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d2uzx1x

W piśmie przesłanym 25 września, również do wiadomości m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i prezesa IPN Jarosława Szarka, Majka powołuje się na książkę Macieja Marosza "Resortowe Togi".

"W moim przekonaniu w zapowiadanej publikacji autor sugeruje wprost, że "prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w latach 70., jako czynny prawnik była aktywnym działaczem Socjalistycznego Związku Studentów Polskich" - napisał Majka. Według niego inne informacje zawarte w książce, a dotyczące wyjazdów Gersdorf do RFN w 1984 r., świadczą o tym, że "mogła podjąć współpracę z aparatem bezpieczeństwa państwa PRL, a to wpłynęło znacząco na późniejszą karierę sędzi".

d2uzx1x

Zobacz także: Weta prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustaw o SN i KRS

Majka zażądał od I prezes Sądu Najwyższego, która jednocześnie pełni funkcję przewodniczącej Trybunału Stanu, by ta wyjaśniła na piśmie wszelkie wątpliwości w tej sprawie i przedłożyła "sędziom i członkom Trybunału Stanu w kadencji 2015-2019" decyzję z IPN, że nie była TW.

Dziennikarz portalu polskieradio.pl zapytał Małgorzatę Gersdorf czy odpowie na to pytanie. - Nie, bo to jest absurdalne - odparła I prezes Sądu Najwyższego.

d2uzx1x

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu znajduje się zarządzenie z dnia 9 września 2008 r. dotyczące lustracji Małgorzaty Gersdorf, która otrzymała wówczas nominację na sędziego Sądu Najwyższego. Wynika z niego, że prokurator IPN zarządził o pozostawieniu jej sprawy "bez dalszego biegu wobec niestwierdzenia wątpliwości co do zgodności oświadczenia lustracyjnego z prawdą".

Źródło: polskieradio.pl, WP

d2uzx1x

Podziel się opinią

Share
d2uzx1x
d2uzx1x
Więcej tematów