PolskaCzłonek Trybunału Stanu chce od Gersdorf decyzji IPN, że nie była "TW"

Członek Trybunału Stanu chce od Gersdorf decyzji IPN, że nie była "TW"

Członek Trybunału Stanu Robert Majka zwrócił się do I prezes SN, przewodniczącej TS Małgorzaty Gersdorf, by wyjaśniła i przedłożyła Trybunałowi decyzję IPN świadczącą o tym, że "nie była tajnym współpracownikiem wojskowego i cywilnego aparatu bezpieczeństwa państwa PRL".

Członek Trybunału Stanu chce od Gersdorf decyzji IPN, że nie była "TW"
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak
Adam Przegaliński

W piśmie przesłanym 25 września, również do wiadomości m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i prezesa IPN Jarosława Szarka, Majka powołuje się na książkę Macieja Marosza "Resortowe Togi".

Zobacz też: Rewolucja w Sądzie Najwyższym

"W moim przekonaniu w zapowiadanej publikacji autor sugeruje wprost, że "prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w latach 70., jako czynny prawnik była aktywnym działaczem Socjalistycznego Związku Studentów Polskich" - podkreślił Majka. Według niego inne informacje zawarte w książce, a dotyczące wyjazdów Gersdorf do RFN w 1984 r., świadczą o tym, że "mogła podjąć współpracę z aparatem bezpieczeństwa państwa PRL, a to wpłynęło znacząco na późniejszą karierę sędzi".

"Wobec powyższego wnoszę o wyjaśnienie przez Panią Przewodniczącą na piśmie ww. okoliczności oraz przedłożenie sędziom i członkom Trybunału Stanu w kadencji 2015-2019, decyzji z IPN, zaświadczającej, że Małgorzata Gersdorf nie była tajnym współpracownikiem wojskowego i cywilnego aparatu bezpieczeństwa państwa PRL" - napisał Majka.

Do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać stanowiska SN w tej sprawie. Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu znajduje się zarządzenie z dnia 9 września 2008 r. dotyczące Gersdorf. Wynika z niego, że prokurator IPN zarządził o pozostawieniu jej sprawy "bez dalszego biegu wobec niestwierdzenia wątpliwości co do zgodności oświadczenia lustracyjnego z prawdą".

I Prezes SN odparła zarzuty w programie TVN24 "Czarno na białym". Tłumaczyła, że w RFN w latach 80. była raz, a oskarżenia kierowane wobec niej są bezpodstawne i mają na celu zdyskredytowanie jej działalności.

Źródło: PAP,TVN24

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (86)