Hołownia otwiera "zamrażarkę". Cztery projekty jeszcze w tym tygodniu
Aż cztery projekty ustawy w sprawie aborcji zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedział marszałek Szymon Hołownia. Dwa z nich zostały przygotowane przez Lewicę, jeden projekt jest autorstwa Koalicji Obywatelskiej, a jeden został złożony przez Trzecią Drogę: PSL i Polskę 2050.
Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 6-8 marca. Jak poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia, Izba ma zająć się na nim m.in. czterema projektami ustaw dotyczącymi aborcji. - Dzisiaj wieczorem ostatecznie, po rozmowach w klubach, ustalimy, w jakim trybie chcemy procedować nad tymi ustawami - dodał marszałek.
Wyraził nadzieję, że prace nad projektami nie zakończą się odrzuceniem ich wszystkich w pierwszym czytaniu. Zdaniem Hołowni, projektami powinna "na spokojnie" zająć się specjalnie powołana w tym celu komisja nadzwyczajna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
100 konkretów wciąż niezrealizowane. "Platforma będzie się broniła"
Koalicjanci nie są zgodni
W listopadzie zeszłego roku Lewica złożyła dwa projekty ustaw w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.
Pod koniec stycznia bieżącego roku do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Zakłada on, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.
Oprócz tych projektów pod koniec lutego Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) złożyły w Sejmie projekt ustawy, który odwraca wyrok TK z 2020 r. w sprawie przepisów dot. aborcji. Politycy Trzeciej Drogi zapowiedzieli też wniosek dotyczący referendum w tej sprawie.
Zmiana w polskim prawie aborcyjnym
Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK w styczniu 2021 r.
Źródło: PAP, WP Wiadomości