Trwa ładowanie...

Groźny precedens w Nowej Soli. Brał udział w "Marszu Tysiąca Tóg", przełożony zażądał oświadczenia

Niepokojące doniesienia po manifestacji przeciwko ustawie dyscyplinującej sędziów autorstwa PiS. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze zażądała oświadczenia od podległego jej prokuratora z Nowej Soli. Mężczyzna brał udział w demonstracji. To pierwsza taka sytuacja po marszu.

Groźny precedens w Nowej Soli. Brał udział w "Marszu Tysiąca Tóg", przełożony zażądał oświadczeniaŹródło: Agencja Gazeta, fot: Jędrzej Nowicki
d2bqv47

O sprawie donosi RMF FM. Prokurator na razie nie chce ujawniać swojego imienia i nazwiska. Ma potwierdzić przełożonemu swój udział w "Marszu Tysiąca Tóg" i oświadczyć, czy w sobotę używał swojej prokuratorskiej togi, a jeśli tak, to w jakim celu. Odmówił złożenia oświadczenia, bo - jak twierdzi - nie ma w nim odpowiedniej podstawy prawnej, dlatego nie wie, czy jest to oficjalne polecenie służbowe.

Rzecznik prasowy prokuratury w Zielonej Górze twierdzi, że prokuratura nie prowadzi żadnych działań w związku z sobotnim marszem. Jak podkreśla RMF FM, nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, czy któryś z podległych śledczych został zobowiązany do złożenia oświadczenia ws. użycia togi.

"Marsz Tysiąca Tóg". Frekwencja dopisała

Sobotni "Marsz Tysiąca Tóg" został zorganizowany m.in. przez stowarzyszenia sędziowskie "Iustitia" i "Themis", stowarzyszenie prokuratorskie "Lex Super Omnia", stowarzyszenie adwokackie "Defensor Iuris" oraz inicjatywę "Wolne Sądy". Sędziowie i inni prawnicy w togach przeszli sprzed siedziby Sądu Najwyższego przy placu Krasińskich, przed Pałac Prezydencki, a potem przed Sejm. Z szacunków stołecznego ratusza wynika, że w demonstracji wzięło udział blisko 30 tys. osób.

Prawników z Polski wsparło ponad 50 sędziów ze wszystkich krajów Europy. W proteście uczestniczyli m.in.: prezes Rady Konsultacyjnej Sędziów Europejskich Jose Ingreja Matos, prezes Fundacji Judges for Judges Tamara Trotman, sędzia Sądu Najwyższego Irlandii John Mac Menamin i prezes holenderskiego Sądu Najwyższego Maarten Feteris. Pojawiła się na nim także I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf.

Zobacz też: Sędziowie protestują. "To jest PiS-owi na rękę"

d2bqv47
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bqv47
Więcej tematów