Trwa ładowanie...

Glemp: Jaruzelski uważał los Polski za związany z ZSRR

Gen. Wojciech Jaruzelski, centralna postać
stanu wojennego uważał - takie jest moje przekonanie - że
przyszłość Polski związana jest tylko ze Związkiem Radzieckim i
blokiem podporządkowanych państw - mówi w rozmowie z "Dziennikiem"
Prymas Polski Józef Glemp.

Glemp: Jaruzelski uważał los Polski za związany z ZSRRŹródło: AFP
d7p771j
d7p771j

W przeddzień kolejnej rozprawy w procesie autorów stanu wojennego kardynał mówi, że stan wojenny miał na celu obronę radzieckiego socjalizmu jako gwaranta istnienia Polski w potężnym obozie podległych państw.

Hipoteza, do której przekonuje Jaruzelski, że stan wojenny był mniejszym złem, bo groziła nam interwencja radziecka, a "Solidarność" dążyła do destabilizacji państwa, może być - według prymasa - rozważana na drugim etapie, jako skutek podjętych działań.

- O mniejszym złu można by mówić, gdyby "Solidarność" planowała zbrojne powstanie, rzeź komunistów lub gdy interwencja radziecka byłaby oczywista, a na to dowodów nie było - dodaje.

d7p771j

Pytany, czy gen. Jaruzelski powinien być osądzony i otrzymać wyrok za wprowadzenie stanu wojennego, Glemp unika odpowiedzi. - Sędzią ostatecznym i sprawiedliwym człowieka jest Bóg, mądry i miłosierny. Sądy ludzi nie są doskonałe. Historia nieraz po paru wiekach zmienia także ocenę wydarzeń. Jednak lepiej zdać się na historię, niż osądzać w emocjach politycznych, bo niełatwo opanować uczucie zemsty - podkreśla.

d7p771j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7p771j
Więcej tematów