Trwa ładowanie...

Glapiński przed Trybunałem Stanu. Wskazano czas złożenia wniosku

Donald Tusk ogłosił, że wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu jest gotowy i zostanie złożony. - Jest duża szansa, iż zostanie złożony w tym tygodniu - mówi Wirtualnej Polsce szef komisji Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej Zdzisław Gawlik.

Po lewej Donald Tusk, po prawej Adam GlapińskiPo lewej Donald Tusk, po prawej Adam GlapińskiŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański, Radek Pietruszka
d11ad5s
d11ad5s

- Wiem, że wniosek jest gotowy. Jest duża szansa, iż zostanie złożony w tym tygodniu. Wtedy Sejm podejmie decyzję, kiedy się nim zajmie. W tej chwili nie wiadomo jeszcze, kiedy zajmie się nim Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej, której przewodniczę - przekazał nam szef komisji, poseł KO Zdzisław Gawlik.

Polityk zapewnił nas, że nie zna dokładnej treści wniosku w sprawie Glapińskiego. Tłumaczy też, że nie wypada mu go komentować, jako że sprawuje funkcję szefa Komisji, która będzie wniosek oceniać.

Donald Tusk ogłosił złożenie wniosku ws. Glapińskiego we wtorek w trakcie konferencji prasowej.

d11ad5s

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PiS rozliczy "100 konkretów". "Niech się rozliczą z miliona elektryków"

Przypomnijmy, było to również jednym z elementów programu "100 konkretów na 100 dni", który został ogłoszony przez Koalicję Obywatelską przed wyborami.

Na początku stycznia tego roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne przepisy, mówiące, że przegłosowanie przez Sejm wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP oznacza automatyczne zawieszenie go w czynnościach służbowych. TK uznał także, że niezgodny z konstytucją jest zapis, że do postawienia prezesa banku centralnego przed TS wystarczy bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

d11ad5s

Trybunał Konstytucyjny zażądał zmian w ustawie

TK stwierdził również, że niezgodne z konstytucją są przepisy ustawy o TS, na mocy których w gronie osób, do których stosuje się kwalifikowaną większość – 3/5 ustawowej liczby posłów przy głosowaniu nad wnioskiem o postawienie przed trybunałem - nie ma prezesa NBP.

Trybunał zażądał zmian w ustawie i jednocześnie stwierdził, że Sejm jest zobowiązany do wstrzymania się z rozpoczęciem każdorazowej procedury dotyczącej postawienia prezesa NBP do czasu wykonania wyroku w drodze ustawy.

Przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Janusz Cichoń pod koniec lutego poinformował PAP Biznes, że Koalicja Obywatelska planuje złożyć w Sejmie wstępny wniosek o pociągnięcie prezesa NBP Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu do końca marca.

Postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przez Trybunałem Stanu, a tym samym zawieszenie go w czynnościach, to naruszenie niezależności banku centralnego i podważenie zaufania do stabilności systemu finansowego - stwierdziła Rada Polityki Pieniężnej w opublikowanym na początku marca stanowisku.

d11ad5s

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d11ad5s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11ad5s
Więcej tematów