Jednak? Powiedział, kiedy będzie wniosek ws. Glapińskiego
Koalicja Obywatelska do końca marca planuje złożyć w Sejmie wstępny wniosek o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. O planach poinformował przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Janusz Cichoń.
- Pracujemy nad wstępnym wnioskiem o pociągnięciu prezesa NBP do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu i jesteśmy zdeterminowani, by ten proces przeprowadzić. Merytorycznie opracowany wniosek planujemy złożyć w Sejmie do końca marca - powiedział w rozmowie z PAP Biznes Cichoń.
11 lutego premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że Adam Glapiński szybko poniesie konsekwencje niektórych swoich decyzji. Kilka dni później Agencja Bloomberg podała, że szef rządu dał zielone światło do podjęcia próby postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wskazał największe zaniedbanie Błaszczaka. Chodzi kluczowy dokument
Co rząd zarzuca Glapińskiemu?
Obecna koalicja rządząca zarzuca Glapińskiemu m.in. zaangażowanie w działalność polityczną przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi.
Jednym z argumentów za postawieniem go przez Trybunałem Stanu jest wprowadzenia w błąd co do wyników finansowych banku centralnego za 2023 r. (wpłata z ewentualnego zysku NBP zasila budżet państwa). NBP w licznych komunikatach i wypowiedziach przedstawicieli banku zaprzecza i obszernie argumentuje przeciwko wszelkim zarzutom.
Wstępny wniosek w sprawie postawienia prezesa NBP przed TS może złożyć w Sejmie prezydent, co najmniej 115 posłów lub sejmowa komisja śledcza. Wniosek trafia do sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Komisja przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu lub o umorzenie postępowania.
Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu Prezesa Narodowego Banku Polskiego Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy.
Werdykt Trybunału Konstytucyjnego
Trybunał Konstytucyjny uznał w styczniu za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy o Trybunale Stanu stanowiące, że uchwała Sejmu podjęta bezwzględną większością głosów o postawieniu przed TS prezesa NBP zawiesza go w czynnościach. TK uznał, że postawienie prezesa NBP przed TS powinno nastąpić uchwałą Sejmu podjętą co najmniej większością 3/5 głosów i ustawodawca powinien wprowadzić w tej sprawie stosowne zmiany w aktach prawnych. W ocenie TK Sejm do czasu zmian w prawie nie może rozpatrywać wniosków o TS dla prezesa NBP.
Premier Donald Tusk ocenił w styczniu, że werdykt TK nie jest wiążący.
Koalicja Obywatelska posiada w Sejmie 157 mandatów. Koalicja KO-TD-Lewica ma 248 z 460 mandatów. Większość 3/5 wynosi 276 posłów.
Źródło: PAP Biznes