GIS ostrzega. Niebezpieczna pleśń na owocach i warzywach
Główny Inspektorat Sanitarny w wydanym we wtorek, 30 sierpnia komunikacie ostrzega "uwaga, pleśń". Ostrzeżenie jest związane z trwającym obecnie sezonem na owoce i warzywa. Co zrobić, gdy na produktach pojawia się naleciałość? Nie wystarczy odkroić zainfekowanej części.
Pleśń na owocach i warzywach pojawia się dość często. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że nalot "wytwarza toksyny, niebezpieczne dla naszego zdrowia". Jak postępować z produktami, na których pojawiła się pleśń? Należy wyrzucić je w całości.
GIS ostrzega. Pleśń jest niebezpieczna
"Sezon na #owoce i #warzywa w pełni. Świeże produkty to pyszne i zdrowe urozmaicenie naszej diety. Co jednak zrobić, kiedy np. na pomidorze czy śliwce pojawi się plamka pleśni?".
Biały, zielony, żółty, niebieski czy szary nalot może pojawić się na owocach, warzywach, płatkach, mięsie, nabiale, nasionach oraz wielu innych produktach spożywczych. Pleśń wytwarza mikotoksyny, które mogą spowodować nieprzyjemne i niebezpieczne dla zdrowia objawy.
Dlaczego należy wyrzucić spleśniałe owoce? Mikotoksyny wnikają w głąb miąższu, dlatego zakażone nimi są nie tylko części zawierające widoczne zmiany, ale cały produkt. Odkrojenie pleśni nie wystarczy, by owoc lub warzywo odzyskało świeżość.
Zatrucie pleśnią — objawy
Przełom lata i jesieni to sezon na wiele owoców i warzyw. W lasach pojawiają się grzyby, a na krzakach, drzewach i grządkach dojrzewają jabłka, jeżyny, maliny, dynie czy buraki. W związku z dostępnością świeżych produktów należy zwracać uwagę, czy zakupione lub zebrane owoce i warzywa nie posiadają plamek niebezpiecznej pleśni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zjedzenie produktów, na których znajduje się pleśń, może powodować krótkotrwałe objawy takie, jak ból brzucha i nudności. Zawarte w pleśni toksyny aflatoksyna, patulina, zearalenon, fumonizyny, ochratoksyna A i deoksyniwalenol mogą doprowadzić także do uszkodzenia wątroby, błon śluzowych i płuc, a nawet zaburzyć działanie układu pokarmowego i krwionośnego.