Trwa ładowanie...

Gesty ułatwiały jazdę. Kierowcy pokazywali sobie palce

Mrugających światłami do jadących z naprzeciwka kierowców nadal spotkać można na polskich drogach. Coraz częściej sygnał ten znaczy, że coś z naszym autem jest nie tak, ale dawniej przekaz był oczywisty. Wielu kierowców nadal używa dawnego systemu porozumiewania się na trasie.

Język gestów, którymi posługiwali się kierowcy, bardzo zubożał. Częściej na drogach wyrażane są negatywne emocjeJęzyk gestów, którymi posługiwali się kierowcy, bardzo zubożał. Częściej na drogach wyrażane są negatywne emocjeŹródło: PAP, fot: Rafa� Guz
d1okpma
d1okpma

Bez słów i bez używania aplikacji przeznaczonych dla użytkowników dróg umieli się kiedyś komunikować ze sobą kierowcy. Dziś często się zdarza, że potrafią przekazywać sobie negatywne emocje, gdy ktoś złamie przepisy lub popełni jakikolwiek błąd. Mniej jest dowodów na wsparcie, solidarność i życzliwość.

Kilkadziesiąt lat temu gestem można było przekazać wiele innym użytkownikom drogi. Uczono ich na kursach prawa jazdy. O starym "kodzie" porozumiewania się pamięta coraz mniej osób. Warto przypomnieć, o co chodzi.

Gesty, które wyrażają życzliwość. Kiedyś kierowcy mieli ich więcej

Nadal miga się długimi światłami, by ostrzec innych. Taki znak może oznaczać, że mamy włączone światła drogowe i oślepiamy kierowców jadących z naprzeciwka. Może też być tak, że przed nami jest policja z "suszarką" lub za kilka kilometrów spotkają nas znaczne utrudnienia, które wyniknęły nagle, na przykład wydarzył się wypadek.

d1okpma

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kibice wywiesili baner. Prezes klubu miał się tłumaczyć

Ale miganie może być też znakiem, że nie włączyliśmy świateł, przepaliły nam się żarówki lub na dachu samochodu zostawiliśmy portfel. Może być też sygnałem, że ktoś chce nam ustąpić na drodze.

Dawniej informację o problemach ze światłami przekazywano za pomocą dłoni. Kiedyś można było zrobić gest "gadającej dłoni", a człowiek za kierownicą wiedział, że coś jest nie tak z jego reflektorami.

Kompletnie zapomnianym znakiem jest uniesiona dłoń z trzema wyciągniętymi palcami. Znaczy "przepraszam". Teraz kierowcy też używają palców, ale raczej w zgoła innym, dalekim od życzliwości celu.

d1okpma

Inny gest, propagowany w ramach akcji z lat 70. "Bądź życzliwy na drodze", to ręka z rozłożonymi pięcioma palcami. To gest podziękowania i nadal można go zaobserwować na drodze, choć częściej używa się do tego świateł awaryjnych.

Źródło: moto.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1okpma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1okpma
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj