Gdzie można się kąpać w Bałtyku? Sprawdź, czy są sinice
Lato w pełni i coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd nad Morze Bałtyckie. Jedną z najpopularniejszych aktywności na urlopie jest kąpiel w morzu. Sprawdź, gdzie można się kąpać w Bałtyku oraz jaka panuje temperatura wody.
Przed nami kolejny weekend wakacji, a to oznacza, że wielu Polaków wybierze się na odpoczynek nad Morze Bałtyckie, by poopalać się na plaży, a także ochłodzić w morskiej wodzie. Należy jednak uważać i zwracać uwagę na flagi wywieszane przez ratowników, którzy na kąpieliskach monitorują panujące warunki.
Gdzie można się kąpać w Bałtyku?
Z kolei Główny Inspektorat Sanitarny w całej Polsce na bieżąco bada wodę w kąpieliskach. Sprawdzana jest ona pod kątem zatruć biologicznych czy też zakwitów sinic. Czy nad morzem są sinice? Z raportów GIS wynika, że na wszystkich nadmorskich kąpieliskach woda jest dobrej jakości i nadaje się do kąpieli.
Jednak nie wszędzie w Polsce tak jest. Zamkniętych jest pięć kąpielisk. Oto one:
- kąpielisko Słoneczko w Piotrkowie Trybunalskim,
- kąpielisko na Jeziorze Malta w Poznaniu,
- Jezioro Królewskie w Krzyżu Wielkopolskim,
- kąpielisko OSiR w Strykowie,
- Stawy Stefańskiego w Łodzi.
Jaki jest powód zamknięcia tych kąpielisk. W Piotrkowie Trybunalskim woda jest nieprzydatna do kąpieli ze względu na parametry mikrobiologiczne. Wykryto tam zbyt duże stężenie enterokoków. W pozostałych lokalizacjach doszło do zakwitu sinic.
Temperatura wody w Bałtyku
Kąpiel w morzu umożliwić może też zbyt niska temperatura wody. Ratownicy wywieszają czerwoną flagę, gdy ta wynosi mniej niż 14 stopni Celsjusza. Oto temperatura wody w najpopularniejszych nadmorskich miejscowościach (za IMGW-PIB):
- Świnoujście - 20,8°C
- Międzyzdroje - 19,8°C
- Kołobrzeg - 19,6°C
- Ustka - 18,3°C
- Hel - 18,6°C