Gdzie można się kąpać w Bałtyku? Niebezpiecznie nad morzem
Pogoda nad morzem w ten weekend jest daleka od wymarzonej. Sprawdziliśmy, gdzie można kąpać się w Bałtyku. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej sobie odpuścić morską kąpiel.
Będąc nad morzem należy bardzo uważać i zwracać uwagę na flagi wywieszane przez ratowników, którzy na kąpieliskach monitorują panujące warunki. Jeśli na ich stanowiskach zobaczymy czerwoną flagę, to oznacza to kategoryczny zakaz wejścia do wody. Wtedy warunki są zbyt niebezpieczne. Nie warto więc narażać swojego życia dla chwili morskiej kąpieli.
W niedzielę 10 lipca w wielu polskich nadmorskich kąpieliskach jest właśnie taka sygnalizacja. Powodem są złe warunki atmosferyczne: silny wiatr, fale wynoszące ponad 70 centymetrów czy silne prądy wsteczne. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej wtedy zrezygnować z kąpieli w morzu. Optymistyczne jest to, że w najbliższych dniach pogoda ma się poprawić.
Zobacz także: Udar słoneczny. Objawy. Co robić, gdy się pojawią?
Lista zamkniętych kąpielisk
Woda w polskich kąpieliskach jest bieżąco badana przez Główny Inspektorat Sanitarny. Z mapy opublikowanej na stronie tej instytucji wynika, że we wszystkich nadmorskich kąpieliskach woda jest przydatna do kąpieli. W Polsce zamkniętych jest osiem kąpielisk. Są to:
- kąpielisko Malta w Poznaniu,
- Zalew Nowomiejski w Nowym Mieście,
- kąpielisko w Czyżewie,
- kąpielisko Moczydło w Nieliszu,
- Zalew Biszcza,
- kąpielisko w Radogoszczy,
- kąpielisko OKiR w Strykowie,
- Stawy Stefańskiego w Łodzi.
Kąpieliska w Radogoszczy i Czyżewie zamknięte są z powodu skażenia mikrobiologicznego. Z kolei w pozostałych przypadkach doszło do zakwitu sinic.
Temperatura wody w Bałtyku
Z danych IMGW-PIB wynika, że w nadmorskich kąpieliskach temperatura wody wynosi:
- Świnoujście - 19,1°C
- Międzyzdroje - 17,8°C
- Kołobrzeg - 17,9°C
- Ustka - 18,0°C
- Hel - 17,8°C