Gala Nagrody im. Dariusza Fikusa. Dziennikarze WP finalistami
W Warszawie rozpoczęła się gala Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby. Nominowani byli dziennikarze Wirtualnej Polski. Z kolei nasi reporterzy relacjonujący wojnę w Ukrainie są wśród laureatów Nagrody Specjalnej.
- To będzie bardzo mądry, ciekawy wieczór, padnie wiele ważnych słów - powiedział Jarosław Włodarczyk z Press Clubu Polska rozpoczynając galę. - Już bycie w finale jest sukcesem. To święto dziennikarstwa niezależnego, poszukującego prawdy, wpływającego na nasze życie i zmieniającego otaczający nas świat - dodał.
Gala rozpoczęła się o godz. 19:00. Głos zabrał też Jarosław Gugała z Polsat News, który swoje wystąpienie nazwał "media i dziennikarstwo w czasach zarazy".
- Patrzymy z przerażeniem na postawę rosyjskiego społeczeństwa wobec wojny. Nie pojmujemy jak pod wpływem propagandy, większość Rosjan nazywa wojnę operacją specjalną - mówił Jarosław Gugała porównując rosyjską propagandę do propagandy hitlerowskich Niemiec. - Żeby tak nie było, media w czasach zarazy muszą opierać się na humanistycznych wartościach. Dziennikarz powinien być niezależny politycznie, (...) jego rolą jest patrzenie na ręce wszystkim politykom - dodał.
Gala Nagród Press Club Polska 2022
Nagrodę za dziennikarstwo ekonomiczne otrzymał Marcin Iwuć, autor bloga Finanse Bardzo Osobiste. Nominowana była również Karolina Wysota z Money.pl za publikację "Plaga oszukańczych platform zatruwa system" w Pulsie Biznesu.
Specjalną nagrodę otrzymali korespondenci wojenni, którzy relacjonowali wojnę w Ukrainie.
- Zawód "korespondent wojenny" wydawał się zawieszony. Nie mieli rację ci, którzy tak mówili. Wojna zaskoczyła także dziennikarzy. Czy byliśmy gotowi? Trzeba było pojechać i pojechaliśmy. Ci nasi wysłannicy zmierzyli się z piekłem wojny. To nie była przygoda, tu potrzebna była prawdziwa odwaga. Polscy korespondenci wojenni podołali wyzwaniu. Opowiedzieli nam o wojnie tak, jak trzeba było opowiedzieć. Ta nagroda to podziękowanie, że w czasach, gdy tak wiele informacji konsumujemy wirtualnie, wielu ludzi stać na bohaterstwo i obronę zawodu, który wydawało się, że gaśnie. Jeszcze nie - mówił Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej".
Na scenie pojawił się dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Michalski jako przedstawiciel mediów internetowych. Pozostałe rodzaje mediów reprezentowali Wojciech Bojanowski (telewizja, TVN), Mateusz Chłystun (radio, RMF FM), Maksymilian Rigamonti (fotoreporter, "Dziennik Gazeta Prawna"), Paweł Reszka (prasa, "Polityka").
- Bardzo dziękuję za tę nagrodę w imieniu tych dziennikarek i dziennikarzy, którzy relacjonowali te wydarzenia w Internecie. Ważne, by w redakcjach byli ludzie, którzy wiedzą jak ważne jest wsparcie wydawców. W czasie, gdy tu jesteśmy, w Buczy przed kostnicą cały czas pojawiają się rodziny zamordowanych cywilów, które próbują ustalić ich tożsamość. Wojna jest jeszcze bliżej niż nam się wydaje. Bardzo proszę, byśmy o tym pamiętali. Nasze jest zadanie, byśmy nie dali zapomnieć o tym, co się dzieje - powiedział Patryk Michalski.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Nagrodę im. Dariusza Fikusa otrzymał dziennikarz Wirtualnej Polski Paweł Figurski razem z Jarosławem Sirodorowiczem, z którym w "Gazecie Wyborczej" przygotował serię publikacji na temat prezesa Orlenu Daniela Obajtka.
- Nie będę zbyt wiele mówił o aferze Daniela Obajtka. Skwituję je uśmiechem oraz słowem, że paliwo za 7 zł to nie nasza wina. Dziękuję - powiedział Paweł Figurski.
- Mam nadzieję, że nasze teksty, również naszych kolegów, będą dla Obajtków i Mejzów sygnałem, że jeżeli pod płaszczykiem władzy chcą robić ciemne interesy, to one nam nie umkną - mówił Jarosław Sidorowicz.
Szansę na zdobycie Nagrody im. Dariusza Fikusa mieli też dziennikarze Wirtualnej Polski Mateusz Ratajczak oraz Szymon Jadczak, którzy zostali nominowani za publikacje na temat Łukasza Mejzy, który po ich artykułach przestał pełnić funkcję wiceministra sportu.
Polityk miał m.in. handlować maseczkami bez medycznych atestów, a także zarządzać firmą, która oferowała "leczenie nieuleczalnie chorych" poprzez uczestnictwo w terapii uznawanej przed lekarzy za niesprawdzoną i niebezpieczną.
Cykl artykułów dziennikarzy WP doprowadził w grudniu 2021 r. do dymisji Łukasza Mejzy z funkcji wiceministra sportu w rządzie Mateusza Morawieckiego.
Kapituła zdecydowała też o przyznaniu Nagrody Specjalnej, którą uhonorowano wszystkich dziennikarzy relacjonujących wojnę w Ukrainie dla polskich mediów. "Członkowie kapituły podkreślili odwagę korespondentów wojennych i ich gotowość do ponoszenia najwyższego ryzyka w imię pokazywania prawdy" - czytamy w komunikacie.
Z ramienia Wirtualnej Polski rosyjską inwazję na Ukrainę relacjonowali Patryk Michalski oraz Tatiana Kolesnychenko. Publikowaliśmy również w tekstach zdjęcia naszego współpracownika Macieja Stanika.
Szanse na nagrodę ma także nasz dziennikarz Paweł Figurski, który pracując jeszcze w "Gazecie Wyborczej", przygotował wraz z Jarosławem Sidorowiczem serię publikacji na temat prezesa Orlenu Daniela Obajtka, które odbiły się szerokim echem.
Gala Nagrody im. Dariusza Fikusa. Lista nominowanych
Poniżej prezentujemy listę nominowanych:
- Wojciech Cieśla, Jacek Harłukowicz, Sebastian Klauziński i Konrad Szczygieł za cykl publikacji "Układ wrocławski", będący efektem współpracy "Gazety Wyborczej", Oko.Press i Fundacji Reporterów,
- Paweł Figurski i Jarosław Sidorowicz za cykl publikacji w "Gazecie Wyborczej" pt. "Afera Daniela Obajtka",
- Szymon Jadczak i Mateusz Ratajczak za cykl publikacji w Wirtualnej Polsce pt. "Jak Łukasz Mejza postanowił zarobić na cierpieniu".
"Nagroda przyznawana jest corocznie dziennikarzom publikującym w języku polskim w tradycyjnych mediach drukowanych. W ten sposób podkreślamy zarówno rolę prasy w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, jak i upamiętniamy Patrona nagrody, który całe zawodowe życie związał z mediami drukowanymi" - czytamy na stronie nagrody.
W tegorocznym składzie kapituły Nagrody znaleźli się: Leszek Będkowski ("Polityka"), Bogusław Chrabota ("Rzeczpospolita"), Paweł Fąfara (Press Club Polska), Łukasz Fikus (syn Dariusza Fikusa), Barbara Kasprzycka ("Dziennik Gazeta Prawna"), Paweł Ławiński (Onet), Piotr Mieśnik (Wirtualna Polska), Jadwiga Sztabińska (Press Club Polska), Rafał Zakrzewski ("Gazeta Wyborcza") i Marcin Żyła ("Tygodnik Powszechny").
Zobacz też: zamieszanie wokół "dealu" z KE. Wiceminister zabrał głos
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski