Francja wybiera. Padł rekord XXI wieku

Frekwencja w pierwszej turze wyborów parlamentarnych we Francji jest jak na razie rekordowa. Do południa do urn poszło aż 25,9 proc. wyborców. Do godz. 17 zagłosowało z kolei 59,39 proc. To najwyższy wynik od prawie 40 lat.

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Źródło zdjęć: © PAP | YARA NARDI / POOL
Adam Zygiel

30 czerwca we Francji ma miejsce pierwsza tura przedterminowych wyborów parlamentarnych. Wybory są historyczne choćby z tego powodu, że może to być pierwszy raz, gdy po władzę sięgnie frakcja uważana za skrajną prawicę. W sondażach prowadzi bowiem Zjednoczenie Narodowe.

Wybory cieszą się olbrzymią popularnością. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, do południa frekwencja wyniosła 25,9 proc. W 2022 roku o tej samej porze zagłosowało jedynie 18,43 proc. wyborców, a w 2017 - 19,2 proc. To najwyższa frekwencja od 1981 roku, gdy do południa zagłosowało 27,6 proc. wyborców. Wtedy też były one historyczne i zakończyły się zwycięstwem socjalistów

Podobna sytuacja ma miejsce w odczycie frekwencji z godz. 17. Wynika z niego, że do urn poszło już 59,39 proc. wyborców - rekord od 1986 roku. I duży skok w porównaniu z 2022 roku - wtedy do urn do tej godziny poszło jedynie 39,42 proc. wyborców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skąd taka wysoka frekwencja?

Media wskazują, że wysoka frekwencja jest zaskakująca, gdyż termin - przełom czerwca i lipca - jest nietypowy. Z sondaży wynikało, że jedynie niewiele ponad 60 proc. Francuzów w ogóle chce zagłosować.

Eksperci uważają, że wyborcy lewicy i prawicy widzą możliwość zmiany we Francji bez konieczności czekania na wybory prezydenckie, które odbędą się dopiero w 2027 roku. Mobilizuje zapewne też polaryzacja. O triumf starają się bowiem szerokie sojusze prawicy, lewicy oraz liberałów.

Druga tura wyborów parlamentarnych we Francji odbędzie się 7 lipca. Obywatele wybierają 577 członków parlamentu.

Wybory są przedterminowe. Prezydent Emmanuel Macron zdecydował o ich zorganizowaniu po tym, jak jego partia poniosła porażkę w wyborach do europarlamentu. Niemal w całym kraju - poza Paryżem i kilkoma terytoriami zamorskimi - najwyższy wynik zdobyło Zjednoczenie Narodowe.

Czytaj więcej:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (494)