Fatalna pogoda? Są najnowsze prognozy na lipiec
Upał w Polsce utrzymuje się od kilku dni. Jednak już po weekendzie czeka nas zmiana. Początek lipca może być dla wielu rozczarowaniem. Z dnia na dzień temperatura spadnie o 10 stopni.
29.06.2024 | aktual.: 15.07.2024 13:07
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przeważająca część Europy jest w zasięgu niżów znad Skandynawii, Francji i Irlandii oraz związanych z nimi układów frontów atmosferycznych. Jedynie na krańcach wschodnich, nad Bałtykiem i na południowym wschodzie dominują wyże.
Polska pozostaje w zasięgu niżu z ośrodkiem nad Morzem Norweskim, jedynie na północy zaznaczy się wpływ słabego wyżu z centrum nad Bałtykiem. Chłodny front atmosferyczny zaznaczy się na wschodzie i południowym wschodzie Polski. Na północy początkowo będzie chłodne powietrze polarne morskie, zaś pod koniec dnia z południowego zachodu kraju ponownie zacznie napływać gorąca zwrotnikowa masa powietrza. Ciśnienie będzie rosło, po południu zacznie spadać.
Pogoda w lipcu
Synoptyk IMGW Ilona Śmigrocka wyjaśnia, że końcówka czerwca będzie upalna i burzowa, lecz na początku lipca nastąpi zmiana pogodowa. - Pewnych trzydziestek na razie nie widać - zdradza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od poniedziałku chwila oddechu od gorąca
Pogoda zmieni się na początku lipca. Od poniedziałku przewidujemy znaczące ochłodzenie. Dla tych, którzy zaczynają urlop, oznacza to konieczność zapakowania cieplejszej odzieży i parasolki.
- Od lipca nie będzie już upałów. Na wschodnich krańcach przez chwilę może być 28 stopni, ale już wtorek, środa i czwartek będą chłodniejsze w całym kraju. Przelotne opady deszczu będą występować wszędzie - mówi Ilona Śmigrocka.
Synoptyk dodaje, że na mapach pogodowych widać maksymalnie 25 st. C., głównie na południowym wschodzie kraju, który będzie najcieplejszy w pierwszym tygodniu lipca. Na wybrzeżu we wtorek termometry pokażą zaledwie 17-19 stopni.
W okolicach 8 lipca zrobi się jeszcze chłodniej.
Zatem ci, którzy tęsknią za upałami, muszą czekać na sierpień, który według prognoz ma być cieplejszy niż zazwyczaj.
Lipiec z opadami
Kto uważa, że lipiec jest statystycznie najbardziej mokrym miesiącem z chłodnymi epizodami, nie myli się. Dla tego miesiąca jest to norma, a kolejne dni są tego przykładem.
Czytaj również:
Źródło: IMGW/Ventusky/WP