Trwa ładowanie...
21-08-2015 09:10

Ewa Kopacz zwołała Prezydium Zarządu Platformy Obywatelskiej

Od godziny 10.00 trwa zwołane przez premier Ewę Kopacz Prezydium Zarządu Platformy Obywatelskiej. Głównym tematem spotkania jest czwartkowe wystąpienie Andrzeja Dudy, w którym prezydent poinformował, że zwróci się do Senatu z wnioskiem, by 25 października odbyło się referendum.

Ewa Kopacz zwołała Prezydium Zarządu Platformy ObywatelskiejŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3xqri2
d3xqri2

O godz. 9.30 w tej samej sprawie miał rozmawiać z dziennikarzami marszałek senatu Bogdan Borusewicz. Jednak w związku z posiedzeniem Prezydium spotkanie to przełożono na 12.30.

Rano w TOK FM wicepremier Tomasz Siemoniak zapowiedział, że jeszcze tego dnia będzie oświadczenie premier Ewy Kopacz w sprawie referendum.

Jak poinformował wiceszef PO Cezary Grabarczyk w spotkaniu kierownictwa partii biorą udział premier Ewa Kopacz i wiceszefowie partii - oprócz Grabarczyka - Radosław Sikorski, Bogdan Borusewicz i Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Orędzie prezydenta

Andrzej Duda poinformował w czwartkowym orędziu, że nie odwoła referendum zarządzonego na 6 września przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jak podkreślił prezydent, zdecydował się uszanować wolę swojego poprzednika, popartą decyzją Senatu.

d3xqri2

Zgodnie z inicjatywą Komorowskiego, Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

Andrzej Duda przypomniał w swoim wystąpieniu, że kilka dni temu spotkał się z przedstawicielami inicjatyw obywatelskich. - Reprezentują oni sześć milionów Polaków, którzy podpisali się pod wnioskiem o referendum w trzech, niezwykle istotnych dla państwa i społeczeństwa sprawach - możliwości zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego, ochrony Lasów Państwowych - podkreślił.

- Biorąc pod uwagę wolę milionów Polaków, zwracam się do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem, by poddać te kwestie pod ogólnokrajowe referendum, w dniu wyborów parlamentarnych 25 października. Referendum w połączeniu z wyborami do Sejmu i Senatu będzie znacząco tańsze niż przeprowadzone w osobnym terminie - oświadczył prezydent.

Potrzebna zgoda Senatu

Do zarządzenia przez prezydenta referendum ogólnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu. Prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, w którym znajduje się treść pytań lub wariantów rozwiązania w danej sprawie oraz termin przeprowadzenia referendum. Następnie Senat ma 14 dni na podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

Senat po zapoznaniu się z opiniami senackich komisji ws. projektu postanowienia o zarządzeniu referendum, wyraża zgodę na jego zarządzenie bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

d3xqri2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xqri2
Więcej tematów