Trwa ładowanie...

Euro w Polsce. Jasny sygnał dla nowego rządu

Rząd Donalda Tuska może być zaskoczony. Polacy wypowiedzieli się na temat zmiany waluty. Niechęć do zamiany złotego na euro jest spora nie tylko wśród wyborców opozycji, czyli Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji.

Premier Donald TuskPremier Donald TuskŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
djpdz1z
djpdz1z

Pracownia United Surveys, na zlecenie Wirtualnej Polski, zapytała Polaków o stosunek do wprowadzenia euro w Polsce. Pytanie sondażowe brzmiało: "Czy Pana/Pani zdaniem rząd powinien dążyć do wprowadzenia w Polsce waluty euro zamiast polskiego złotego?".

Euro w Polsce? Polacy się wypowiedzieli

Obecnie zastąpienie złotego przez euro ma w Polsce więcej przeciwników niż zwolenników.66,8 proc. Polaków jest przeciwko zmianie waluty. Aż 49,4 proc., czyli połowa ankietowanych, odpowiedziało zdecydowanie nie. Raczej nie odpowiedziało 17,4 proc. badanych.

Za przyjęciem euro jest więcej niż co czwarty Polak, czyli 27,3 proc. badanych. To 14,3 proc. badanych odpowiadających zdecydowanie tak oraz 13 proc. badanych odpowiadających raczej tak. 5,9 proc., czyli więcej niż co dwudziesty badany, nie ma zdania na ten temat.

Pomysł wprowadzenia euro nie cieszy się powodzeniem zarówno u zwolenników rządu (KO, Trzecia DrogaLewica) jak i opozycji (PiS, Konfederacja).

djpdz1z

Spośród zwolenników rządu jedynie 37 proc. badanych popiera zamianę złotego na euro. To 17 proc. odpowiadających zdecydowanie tak20 proc. odpowiadających raczej tak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

52 proc., czyli ponad połowa zwolenników rządu, jest przeciwko zamianie złotego na euro. To 17 proc. odpowiadających raczej nie35 proc. odpowiadających zdecydowanie nie. 12 proc. badanych wyborców partii tworzących rząd nie ma zdania na ten temat.

Tak Polacy odpowiedzieli na pytanie nt. zamiany złotego na euro WP
Tak Polacy odpowiedzieli na pytanie nt. zamiany złotego na euroŹródło: WP

Jeszcze bardziej jednoznacznie wypowiedzieli się wyborcy opozycji. Zaledwie 1 proc. zwolenników opozycji odpowiedziało na pytanie zdecydowanie tak, a 3 proc. odpowiedziało raczej tak.

djpdz1z

95 proc. sympatyków opozycji opowiedziało się przeciwko zamianie złotego na euro. To 17 proc. wyborców opozycji, którzy odpowiedzieli raczej nie oraz 78 proc. z nich, którzy odpowiedzieli zdecydowanie nie. Jedynie 1 proc. zwolenników opozycji nie ma zdania na ten temat.

Również wyborcy innych partii oraz wyborcy niezdecydowani (liczeni razem) nie są zwolennikami zmiany waluty. Na tak jest 36 proc. z nich, 26 proc. zdecydowanie tak, a raczej tak 12 proc.60 proc. z nich jest przeciwko. To 19 proc. wyborców innych partii i wyborców niezdecydowanych odpowiadających raczej nie oraz 41 proc. z nich odpowiadających zdecydowanie nie. 2 proc. odpowiedziało, że nie ma zdania na ten temat.

Sondaż przeprowadzono w dniach 8-10 marca 2024 r. połączonymi metodami CATI i CAWI (50/50) na grupie 1000 dorosłych Polek i Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
djpdz1z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djpdz1z
Więcej tematów