Polacy ocenili Hołownię. Spadek poparcia w nowym sondażu
Polacy nadal pozytywnie oceniają Szymona Hołownię jako marszałka Sejmu, choć polityk zanotował w ciągu ostatnich czterech miesięcy spadek popularności. Sondaż United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski został przeprowadzony już po zamieszaniu wokół decyzji Hołowni ws. aborcji.
W najnowszym sondażu zrealizowanym przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski ankietowani usłyszeli pytanie, jak oceniają Szymona Hołownię w roli marszałka Sejmu. W sumie 56,8 proc. badanych ocenia go pozytywnie. Odpowiedź "zdecydowanie pozytywnie" wybrało 18,8 proc. badanych. To spadek o 11,9 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem z 17-19.11.2023 r. "Raczej pozytywnie" ocenia 38 proc. (+8,1 pkt. proc.).
Przeciwnego zdania było 31,8 proc. ankietowanych - "raczej negatywnie" ocenia go 11,3 proc. badanych (spadek o 1,4 pkt. proc.), a "zdecydowanie negatywnie" 20,5 proc. (+6,4 pkt. proc.). Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 11,4 proc. (-1,2 pkt. proc.).
Wyborcy opozycji źle oceniają Hołownię jako marszałka Sejmu
Zupełnie inaczej wygląda ocena Szymona Hołowni, patrząc na wyborców konkretnych partii. W przypadku wyborców koalicji rządzącej (Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Lewica) 91 proc. pozytywnie ocenia Hołownię w roli marszałka Sejmu. 29 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie pozytywnie", a 62 proc. "raczej pozytywnie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przesłuchanie Kaczyńskiego to błąd? Prof. Nałęcz mówi o "starciu z chuliganem"
Przeciwnego zdania jest 7 proc. badanych (1 proc. "zdecydowanie negatywnie", 6 proc. "raczej negatywnie"). 2 proc. ankietowanych w tej grupie uznało, że nie wie/trudno powiedzieć, jak oceniać polityka w tej roli.
Wyborcy opozycji, czyli PiS i Konfederacji, w przeważającej większości (70 proc.) źle oceniają Hołownię w roli marszałka - 49 proc. "zdecydowanie negatywnie", a 21 proc. "raczej negatywnie". Przeciwnego zdania jest 21 proc. badanych w tej grupie - 18 proc. "raczej pozytywnie", a 3 proc. "zdecydowanie pozytywnie". Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 9 proc. wyborców opozycji.
Wśród wyborców pozostałych partii 41 proc. ocenia pozytywnie Szymona Hołownię w roli, jaką obecnie pełni w Polsce. 21 proc. odpowiedziało "zdecydowanie pozytywnie", a 20 proc. "raczej pozytywnie". Przeciwnego zdania było 30 proc. badanych w tej grupie - 21 proc. "zdecydowanie negatywnie", a 9 proc. "raczej negatywnie". 29 proc. ankietowanych uznało, że nie wie/trudno powiedzieć, jak oceniają Hołownię.
Kontrowersyjna decyzja Hołowni
W ostatnich tygodniach Szymon Hołownia "podpadł" niektórym grupom społecznym w Polsce, przekładając debatę na temat aborcji na 11 kwietnia, po wyborach samorządowych. Marszałek Hołownia w jednej z wypowiedzi powiedział, że ma świadomość, iż jest za to krytykowany. - Zobaczycie 11 kwietnia, czy warto było poczekać na to, co było, choć może trochę mniej emocji, a może więcej rozmowy o tym, o czym rzeczywiście te ustawy są - powiedział.
- To jest tak ważna sprawa, że tu nie można popełnić błędu. Tu trzeba naprawdę bardzo zastanowić się nad każdym oddanym głosem i każdym wypowiedziany słowem, bo nie o nas polityków tu chodzi, tu chodzi o te kobiety, które znajdują się w dramatycznej sytuacji, a państwo staje przeciwko nim, a nie za nimi - dodał Hołownia.
W Sejmie leżą obecnie cztery ustawy o aborcji. Dwie autorstwa Lewicy (aborcja do 12. tygodnia i dekryminalizacja), jedna Koalicji Obywatelskiej (aborcja do 12. tygodnia) oraz jedna Trzeciej Drogi (powrót do ustawy z 1993 roku). Początkowo parlament miał się zająć ustawami na najbliższym posiedzeniu Sejmu, jednak 5 marca Hołownia zmienił zdanie.
Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski