Embargo na drobiowe wyroby z Francji
W związku z ptasią grypą ok. 20 partnerów handlowych Francji wprowadziło embargo na drób, mięso i produkty drobiowe pochodzące z tego kraju, w tym słynne wątróbki - ogłosił rząd francuski.
Francja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, w którym na fermach hodowlanych wykryto śmiertelny dla drobiu wirus H5N1, który w wyjątkowo sprzyjających okolicznościach potrafi przenosić się też na ludzi.
Na fermie indyków w środkowo - wschodniej Francji, gdzie w ubiegłym tygodniu znaleziono zarażone i padnięte sztuki, wybito wszystkie pozostałe ptaki w liczbie 10 tys.
Jest to pierwszy taki przypadek w UE, jeśli nie liczyć poprzedniej epidemii ptasiej grypy przed ponad dwoma laty, która spowodowała masowe wybijanie prewencyjne drobiu w krajach Beneluksu i północnych Niemczech.
Wśród krajów, które obecnie ogłosiły zakaz importu drobiu z Franbcji znajdują się Japonia, Egipt, Tajlandia oraz Korea Południowa - sprecyzowała francuska minister handlu zagranicznego pani Christine Lagarde, która wystąpiła na konferencji prasowej na dorocznej Wystawie Rolniczej w Paryżu.
Wartość eksportu drobiu i produktów drobiowych do krajow, które wprowadziły embargo stanowi nie więcej niż 5 procent łącznej wartości obrotów tego sektora gospodarki francuskiej - podkreśliła pani Lagarde.
Francja, gdzie znajduje się ponad 30 tysięcy profesjonalnych farm drobiu, jest największym eksporterem drobiu w Unii Europejskiej. Sektor ten zatrudnia 65 tys. osób, a jego sprzedaż osiąga rocznie 6 mld euro.
Pani minister wyraziła "głębokie" ubolewanie z powodu decyzji o embargu, ale przyznała, że "nie stanowią one naruszenia zasad" obowiązujących w Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Przypomniała, że 70 procent francuskiego eksportu drobiowego przeznaczone jest na rynki innych krajów Unii Europejskiej, ktore nie są dotknięte obecną sytuacją. Zastrzegła się, że zakazany został wszelki eksport drobiu z departamentu Ain , gdzie znajduje się hodowla, na której wykryto wirusa H5N1. (it)