Elżbieta Witek nie ujawni list poparcia do KRS
Elżbieta Witek nie opublikuje list poparcia dla kandydatów do KRS. - Pozostało tylko czekać na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego - stwierdziła Marszałek Sejmu, dodając że "w tej chwili nie ma innego wyjścia".
21.08.2019 | aktual.: 21.08.2019 16:08
Witek na zamkniętym spotkaniu z dziennikarzami miała stwierdzić, że wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie jest "nakazujący".
Przypomnijmy: nowelizacja przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa dała Sejmowi możliwość wyboru 15 członków-sędziów na czteroletnią kadencję w tym organie. Posłowie wybrali nowy skład w połowie stycznia 2018 roku. Wcześniej członków KRS wybierały środowiska sędziowskie.
Podmiotami, które mogą zgłosić propozycję kandydatów do nowej KRS, są grupy 25 sędziów i co najmniej 2 tys. obywateli. Sędziowie pod kandydaturą składali swój podpis. Wpłynęło 18 kandydatur.
W trackie procedury wyszło na jaw, że jeden z przyszłych członków KRS miał złożyć podpis pod swoją kandydaturą. W sumie zdobył zdobył 28 podpisów, ale kilku sędziów wycofało swoje nazwiska z list poparcia.
Do Kancelarii Sejmu wpłynęło wiele wniosków ze strony polityków oraz organizacji społecznych z prośbą o udostępnienie informacji o imionach, nazwiska oraz miejscach orzekania sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Szef Kancelarii odmówił udostępnienia tych danych. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro udostępnił takie listy, jednak puste (z wymazanymi wszystkimi nazwiskami).
Decyzję Kancelarii do sądu zaskarżyła posłanka PO-KO Kamila Gasiuk-Pihowicz. Warszawski Sąd Administracyjny uchylił decyzję szefa Kancelarii Sejmu, ta odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
28 czerwca sąd drugiej instancji orzekł, że Kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykazy nazwisk osób popierających kandydatów do KRS złożone w ramach procedury wyboru 15 sędziów członków Rady przez Sejm.
14-dniowy termin na udostępnienie list poparcia, liczony od dostarczenia Kancelarii Sejmu pisemnego uzasadnienia wyroku NSA, minął 30 lipca. Jednocześnie grupa posłów PiS złożyła w tej sprawie wiosek do Trybunału Konstytucyjnego. Zaskarżyli oni jeden z przepisów ustawy o KRS. Według posła PiS Marka Asta (jeden z wnioskodawców) wyrok NSA nie podlega wykonaniu do czasu wyroku Trybunału.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: "Gazeta Wyborcza"