"Edukacja ważniejsza". Szef MSWiA odpowiada ws. broszur

Polski rząd stawia na edukację obywateli w obliczu zagrożeń wojennych, zamiast wysyłania broszur, jak to robi Szwecja - mówi szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Minister podkreśla, że kluczowe jest zaangażowanie społeczeństwa w działania edukacyjne.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Tomasz Waszczuk
oprac. TWA

Szwecja rozpoczęła wysyłkę broszur do 5 mln gospodarstw, a Finlandia uruchomiła poradnik online na czas wojny. Polska tymczasem skupia się na edukacji obywateli. Tomasz Siemoniak, szef MSWiA, zaznacza, że rząd nie wyklucza podobnych działań, ale obecnie priorytetem jest edukacja.

Siemoniak podkreśla, że rząd chce zaangażować społeczeństwo obywatelskie i organizacje pozarządowe w edukację. - Żeby przejęły na siebie rolę tych, którzy przygotowują ludzi. To są kwestie począwszy od pierwszej pomocy medycznej, a skończywszy na tym, jak należy się zachować - dodaje.

Szwedzkie broszury

Władze Szwecji wysyłają broszury z poradami na wypadek wojny, dostępne także w języku polskim. Christina Andersson z projektu informuje, że nowa wersja zawiera więcej informacji o ewakuacji i ochronie przed atakami z powietrza. Broszury podkreślają konieczność samodzielnego przetrwania przez tydzień.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

1000 dni wojny w Ukrainie. Żołnierze Putina nie mają lekko

Finlandia zaktualizowała portal z instrukcjami na czas kryzysu. Zaleca on m.in. zebranie zapasów na 3 dni, w tym wody i żywności. W razie ewakuacji mieszkańcy powinni sami zorganizować transport i zakwaterowanie, np. u bliskich lub w domkach letniskowych.

W Polsce Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało poradnik "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny". Zawiera on informacje o plecaku ewakuacyjnym i aplikacji "Schrony", która wskazuje najbliższe schrony. Sejm uchwalił ustawę o ochronie ludności, która zakłada powstanie systemu ochrony ludności.

System ochrony ludności w Polsce będzie oparty na strukturach PSP, OSP i innych służb. W czasie wojny system przekształci się w obronę cywilną, chroniąc ludność przed zagrożeniami z działań zbrojnych. Koordynacją zajmie się szef MSWiA wspierany przez Rządowy Zespół Ochrony Ludności.

Źródło artykułu:PAP
wojna w Ukrainierosjaszwecja

Wybrane dla Ciebie