Szwecja przygotowuje ludzi na wypadek wojny. Jest instrukcja po polsku
Szwecja rozpoczęła wysyłkę broszur z poradami na wypadek wojny do pięciu mln gospodarstw domowych. Poradnik dostępny jest także po polsku.
Władze Szwecji rozpoczęły dystrybucję broszur z poradami na wypadek wojny do ponad 5 mln gospodarstw domowych. Christina Andersson z Urzędu ds. Ochrony Ludności i Gotowości (MSB) podkreśliła, że uwzględniono doświadczenia Ukrainy.
- W porównaniu z wersją z 2018 roku więcej miejsca poświęciliśmy przygotowaniom na wypadek wojny, m.in., jak ewakuować się oraz chronić przed atakiem z powietrza - powiedziała Andersson na wtorkowej konferencji prasowej.
Nowe elementy w broszurze
Broszura zawiera także informacje o członkostwie Szwecji w NATO, bezpieczeństwie cyfrowym i zmianach klimatycznych. Po raz pierwszy podkreślono w niej, że należy być przygotowanym na pozostawanie bez pomocy z zewnątrz przez minimum tydzień.
Żółta, 32-stronicowa broszura z wizerunkiem szwedzkiej żołnierki na okładce, jest rozsyłana pocztą. Wersja cyfrowa trafi do miliona posiadaczy skrzynek elektronicznych. Na stronie MSB publikacja dostępna jest w kilku językach, w tym po polsku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tak jak wcześniej, książeczka zawiera tzw. check listę, czyli spis produktów żywieniowych i rzeczy, które należy mieć przygotowane w domu.
Tak wyglądają pierwsze strony broszury w języku polskim:
Reakcje społeczne
MSB uruchomił także infolinię i opublikował badanie opinii publicznej na temat stopnia przygotowania Szwedów do wojny. Wynika z niego, że 77 proc. Szwedów uważa, że życie stało się mniej bezpieczne w związku z sytuacją międzynarodową. Tylko 27 proc. jest pewnych, że przetrwa tydzień samodzielnie. Najlepiej przygotowane są osoby w wieku 55-65 lat, a najgorzej ludzie młodzi.
W związku z pogarszającymi się nastrojami społecznymi, urzędem MSB kieruje od listopada oficer wojska Mikael Frisell. Od 1 stycznia 2026 roku MSB zmieni nazwę na Urząd Obrony Cywilnej.
Szwecja jest jednym z niewielu państw na świecie, którego władze szeroko komunikują się ze społeczeństwem na temat zagrożeń.
Czytaj również: Rosja straszy bronią nuklearną. NATO odpowiada