Wizyta ministra Czarnka. Nie takiego przywitania się spodziewał
Przemysław Czarnek we wtorek odwiedził szkołę podstawową w Mysłakowicach (Dolny Śląsk). Wizyta ministra edukacji została oprotestowana przez uczniów, którzy na transparentach przynieśli hasła krytyczne wobec Historii i Teraźniejszości.
"Hit to sh*it", "edukacja, nie manipulacja" czy "szkoła dla ludzi, nie dla polityki" - skandowali nastolatkowie zgromadzeni przed budynkiem szkoły podstawowej w Mysłakowicach. Oprócz tego uczniowie mieli też transparenty z hasłami takimi jak: "Czarnek, zgłoś nieprzygotowanie", "uczniowie i ryby mają głos" oraz "Czarnek nie ma essy (czegoś pozytywnego - red.). Pojawiły się też tęczowe flagi symbolizujące środowisko LGBT+.
- Próbujemy pokazać, że jesteśmy przeciwko temu, co od 2015 roku robi PiS wobec osób LGBT. Jak je szykanuje, demonizuje i próbuje wmówić im chorobę psychiczną - mówił w rozmowie z TVN24 jeden z protestujących uczniów. Zaznaczył też, że jego zdaniem nowy przedmiot nie ma nic wspólnego z historią ani z obiektywnym przedstawianiem faktów.
Ministrowi Czarnkowi nie spodobała się reakcja części młodzieży na jego wizytę. - Gdybyście mogli nagrać, jak zachowuje się tęczowa młodzież, a jak zachowuje się normalna młodzież, to bylibyśmy wdzięczni - zwrócił się do reportera TVN24 szef resortu, wskazując najpierw na osoby protestujące, a później na uczniów zebranych przed budynkiem szkoły.
Drugi podręcznik do HiT-u
Uczniowie nie będą skazani na kontrowersyjny podręcznik do HiT-u prof. Wojciecha Roszkowskiego. Do użytku szkolnego został bowiem dopuszczony drugi podręcznik do przedmiotu Historia i Teraźniejszość, przygotowany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. W piątek pojawił się on w odpowiednim wykazie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rzeczona publikacja to "Historia i teraźniejszość. Podręczniki. Liceum i technikum. Część 1.", którego autorami są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński i Adama Cisek.
Rzeczoznawcami podręcznika byli: prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, dr hab. Mirosław Szumiło i dr hab. Danuta Krzyżyk - wynika z wpisu opublikowanego w piątek w wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego. Książka ukaże się nakładem Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych S.A. w postaci papierowej i odwzorowania cyfrowego. Wskazano, że przeznaczona jest dla szkół ponadpodstawowych (liceum ogólnokształcącego i technikum).
Źródło: tvn24.pl, Wiadomości WP
Czytaj też: