Trwa ładowanie...

Dziś urodziny Jarosława Kaczyńskiego. Złóż życzenia prezesowi

Dziś 68. urodziny Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS w czasie swojej politycznej kariery piastował urząd premiera, był kandydatem na prezydenta i twórcą dwóch partii politycznych.
Share
Dziś urodziny Jarosława Kaczyńskiego. Złóż życzenia prezesowi
Źródło: PAP
dvs67i3

To powinny być wyjątkowo udane urodziny dla prezesa PiS. Jego partia ma pełnię władzy w Polsce, sam Kaczyński tytułowany jest - nie zawsze ironicznie, co widać na poniższym wideo - "naczelnikiem". Szef partii rządzącej został nawet bohaterem popularnego serialu internetowego - "Ucha prezesa" tworzonego przez artystów z Kabaretu Moralnego Niepokoju.

Kaczyński od lat jest zaangażowany w politykę. W poprzednim ustroju działał w organizacjach opozycyjnych, w tym w Komitecie Obrony Demokracji. Tam współpracował ze Zbigniewem Romaszewskim, późniejszym senatorem należącym do PiS. Jeszcze pod koniec lat 70. Kaczyński współpracował także z Antonim Macierewiczem, należał do redakcji kierowanego przez obecnego szefa MON niezależnego miesięcznika "Głos".

Rola Kaczyńskiego w opozycji demokratycznej wciąż wywołuje dyskusje. Politycy bliżsi liberalnemu skrzydłu uznają, że znaczenie zarówno jego jak i brata, Lecha, było marginalne. Pojawiają się także żarty z "przespania" stanu wojennego przez prezesa PiS. Konserwatywna prawica uznaje z kolei braci Kaczyńskich za czołowe postaci ruchów demokratycznych w PRL. Obaj uczestniczyli w obradach Okrągłego Stołu.

W latach 1990-1991 pełnił funkcję ministra stanu w Kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy. Współtworzył partię Porozumienie Centrum, na czele której stanął. W ławach poselskich zasiada nieprzerwanie od 1997 roku, posłem był także w latach 1991-1993. W 2001 roku wraz z bratem utworzył partię Prawo i Sprawiedliwość, która wygrała wybory parlamentarne 4 lata później. Wtedy też miała powstać koalicja PiS z Platformą Obywatelską (POPiS), ostatecznie jednak rząd współtworzyły LPR i Samoobrona. Początkowo urząd premiera w rządzie PiS sprawował Kazimierz Marcinkiewicz. Jarosław Kaczyński objął to stanowisko później, ponieważ przewidywał, że jego piastowanie może utrudnić szanse na sukces brata w wyborach prezydenckich. Dwa lata później (2007) PiS przegrał wcześniejsze wybory parlamentarne i utracił władzę na rzecz koalicji PO-PSL.

Kaczyński był znany ze swej szczególnie silnej więzi z bratem (który zginął w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej) i matką (Jadwiga, zmarła w 2013 roku). Informację o tragicznej śmierci brata miał ukrywać przed matką, która w tym czasie przebywała w szpitalu. W tym celu przygotowano nawet fałszywe wydania polskich dzienników, które informowały o kolejnych działaniach prezydenta. Nieobecność brata przy szpitalnym łóżku miał tłumaczyć jego wyjazdami.

Partia Kaczyńskiego do władzy wróciła 2 lata temu. Po raz kolejny - pomimo sprawowania funkcji prezesa partii rządzącej - zrezygnował on z oficjalnych urzędów. Premierem została Beata Szydło, która wcześniej prowadziła zwycięską kampanię prezydencką Andrzeja Dudy. Nie brak jednak głosów, że faktyczną władzę w państwie sprawuje sam Kaczyński, sterując z tzw. "tylnego fotela" Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i Kancelarią Prezydenta.

Sto lat, Prezesie! Czekamy na Wasze życzenia dla Jarosława Kaczyńskiego w komentarzach pod artykułem i na Facebooku:

dvs67i3

Podziel się opinią

Share
dvs67i3
dvs67i3
Więcej tematów