InnowacjeDzieci urodzone w zimie szybciej zaczynają pełzać

Dzieci urodzone w zimie szybciej zaczynają pełzać

Niemowlęta, które przychodzą na świat w sezonie zimowo-wiosennym zaczynają czołgać się wcześniej niż dzieci urodzone w miesiącach letnio-jesiennych - informuje Uniwersytet Hajfy (Izrael).

Dzieci urodzone w zimie szybciej zaczynają pełzać
Źródło zdjęć: © Fotolia

Badacze porównywali rozwój psychomotoryczny 16 dzieci urodzonych między czerwcem a listopadem (sezon lato-jesień) oraz 31 dzieci urodzonych pomiędzy grudniem a majem (sezon zima-wiosna) i stwierdzili, że zimowe niemowlęta zaczynają pełzać zazwyczaj już w 30. tygodniu życia, podczas gdy maluchy z lata przystępują do wykonywania tej czynności dopiero około 35. tygodnia życia.

Naukowcy prowadzili obserwacje badanych dzieci począwszy od 7. miesiąca życia. Poprosili także rodziców, aby rejestrowali zachowania swoich pociech przed rozpoczęciem właściwego badania, a także pomiędzy sesjami badawczymi. Do oceny sprawności psychoruchowej niemowląt zastosowano skalę AIMS (Alberta Infant Motor Scale), która pozwala na przyznawanie punktów za czynności wykonywane w czterech głównych pozycjach: leżeniu przodem, leżeniu tyłem, na siedząco i na stojąco.

Okazało się, że nie było różnic pomiędzy badanymi dziećmi w zakresie pozycji siedzących, stojących i w leżeniu tyłem. Jednak niemowlęta urodzone na przełomie zimy i wiosny osiągały więcej punktów na skali mierzącej pozycję w leżeniu przodem, co wiąże się również z opanowaniem czynności pełzania na wcześniejszym etapie rozwoju.

Podobne wyniki uzyskano już w badaniach przeprowadzonych w Denver (USA) oraz w Osace (Japonia), chociaż analizy wykonane w Albercie (Kanada) nie potwierdziły tych rezultatów. Naukowcy tłumaczą, że zjawisko może być zależne od położenia geograficznego i lokalnego klimatu. Uważają, iż występuje ono w rejonach, gdzie obserwuje się znaczące różnice w warunkach domowych pomiędzy porą letnią a zimową.

- Pora roku wpływa na doświadczenia dziecka na wiele różnych sposobów, włączając w to liczbę warstw nakładanego ubrania, ilość czasu spędzanego na podłodze na brzuchu, ilość czasu przeznaczanego na ogólną aktywność i długość dnia - komentują badacze.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)