Działo się w środę w nocy. Kluczowy gracz w Azji protestuje po dekrecie Putina
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
Prezydent Rosji Władimir Putin
oprac. Monika Mikołajewicz
09.08.2023 | aktual.: 09.08.2023 11:17
- Japonia złożyła protest do Rosji w sprawie zawieszenia umów podatkowych. O sytuacji poinformował sekretarz gabinetu Japonii Hirokazu Matsuno. Jak wyjaśnia agencja Reutera, chodzi o dekret podpisany przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, zawieszający rosyjskie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które miały być zawarte między Moskwą a państwami nakładającymi sankcje na Moskwę. Dekret Putina zlikwidował zasadę, że nie pobiera się podatku od zarobionych pieniędzy podwójnie, a więc w kraju zarobku i kraju pochodzenia zarabiającego. Problem dotyczy kliku krajów, w tym Polski i Japonii. - To godne ubolewania, że Rosja zdecydowała się jednostronnie zawiesić niektóre postanowienia japońsko-rosyjskiej umowy podatkowej, co jest nieuzasadnionym środkiem, który może być szkodliwy dla japońskich obywateli i firm - oświadczył Matsuno podczas konferencji prasowej. - Japonia złożyła protest przeciwko Rosji kanałami dyplomatycznymi i poprosiła ją o wycofanie swojej decyzji - dodał.
- Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że wkrótce zamierza odwiedzić Wietnam. Celem wizyty ma być poprawa stosunków między krajami oraz dążenie do tego, by Stany Zjednoczone stały się głównym partnerem dla Wietnamu. Jednym z celów takiej decyzji ma być przeciwstawienie się Chinom. Jak podaje agencja Reutera, rzecznik Białego Domu odmówił komentarza w tej sprawie. - W tej chwili nie ma nic więcej do przekazania - powiedział. Potrzeba pogłębienia więzi między krajami została zaakcentowana już w kwietniu, gdy spotkali się ze sobą wietnamski premier Pham Minh Chinh oraz sekretarz stanu USA Antony Blinken.
- Pięć osób zginęło w Kapsztadzie w RPA podczas strajku taksówkarzy. Protest rozpoczął się w zeszłym tygodniu. Przyczyną konfliktu stał się konflikt między Południowoafrykańską Narodową Radą Taksówek (SANTACO) a lokalnymi władzami w Kapsztadzie, które na mocy nowego prawa zyskały możliwość konfiskaty samochodów w przypadku złamania niektórych przepisów. Podczas protestu doszło do podpalania pojazdów i obrzucania policjantów kamieniami. - W Kapsztadzie przemoc nigdy nie będzie tolerowana jako taktyka negocjacyjna. Ponawiamy nasz apel do SANTACO o pokojowy powrót do stołu negocjacyjnego – skomentował sytuację burmistrz Kapsztadu, Geordin Hill-Lewis.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Na jednej z filipińskich wysp, Mindanao, miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 5,4, na głębokości 10 km. Jak informuje agencja Reutera, filipińska agencja sejsmologiczna ostrzegła przed wstrząsami wtórnymi oraz dużymi zniszczeniami, wynikającymi z gwałtownych drgań skorupy ziemskiej, zwłaszcza w filipińskiej prowincji Davao Oriental.
- Dwóch amerykańskich prawodawców zaalarmowało o obawach związanych z modułami komórkowymi wyprodukowanymi przez chińskie firmy, w tym Quectel i Fibocom Wireless. Wyprodukowane w Chinach moduły komórkowe mają wzbudzać ryzyko, że stosowany w USA sprzęt medyczny, rolniczy oraz pojazdy mogą być zdalnie kontrolowane przez Pekin. - Bardzo poważnie podchodzimy do bezpieczeństwa sieci i sprzętu w USA - powiedział rzecznik Federalnej Komisji Łączności (FCC), do której trafiło pismo w wymienionej sprawie.