Działo się, gdy byłeś w pracy. Rebelianci odbili miasto z rąk reżimu wojskowych
Doniesienia serwisów informacyjnych codziennie dostarczają ogromnej porcji wiedzy o wydarzeniach w kraju i na świecie. Oto przegląd wiadomości z poniedziałku 15 stycznia, z godzin porannych i popołudniowych.
15.01.2024 13:50
Etniczna grupa zbrojna w stanie Arakan w zachodniej Birmie oświadczyła, że przejęła kontrolę nad miastem graniczącym z Indiami i Bangladeszem - poinformował w poniedziałek portal majaymail.com. Rebelianci walczą z birmańskimi siłami rządowymi w kilku częściach kraju. Powstanie w Birmie wywołały sprzymierzone grupy antyjuntowe, wspierane przez prodemokratyczny rząd równoległy. Grupy przejęły kontrolę nad kilkoma placówkami wojskowymi i miastami. Jest to największe wyzwanie, z jakim mierzy się junta od czasu, gdy w 2021 roku przeprowadziła zamach stanu przeciwko demokratycznie wybranemu rządowi. Armia Arakan podbiła Paletwę, miasto portowe nad rzeką Kaladan, które jest kluczowym ośrodkiem międzynarodowego handlu z sąsiednimi krajami. Rzecznik ugrupowania Khine Thu Kha powiedział, że grupa przejmie administrację na tym obszarze.
Sposoby zakończenia wojen w Strefie Gazy i w Ukrainie to główny temat obrad przywódców podczas 54. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, rozpoczynającego się w poniedziałek. Wśród 2800 uczestników debaty o globalnej polityce i gospodarce będzie 800 prezesów największych spółek i instytucji finansowych oraz 150 szefów kierujących biznesami z dziedziny nowych technologii. Obecnych będzie też wielu przedstawicieli rządów, a także 40 ministrów spraw zagranicznych. Reprezentujący Polskę prezydent Andrzej Duda spotka się 16 stycznia z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
Działo się, gdy byłeś w pracy. W Birmie rebelianci odbili ważny ośrodek przy granicy Indii i Bangladeszu
Turecka agencja informacyjna Anadolu Agency powiadomiła w poniedziałek, że w Rumunii trwają protesty rolników i kierowców ciężarówek. Demonstranci żądają od rządu obniżenia wysokich składek ubezpieczeniowych i zwiększenia zasiłków. Falę protestów poprzedziła podwyżka obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, podatku dochodowego i cen paliw. Uczestnicy protestu blokują drogi prowadzących do stolicy kraju, do Bukaresztu, a okazjonalnie blokowali przejścia graniczne z Ukrainą. Przedstawiciel delegacji Danuț Andruș oświadczył, że podczas spotkania z ministrem finansów Marcelem Ioanem Boloș nie udało się osiągnąć porozumienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do aresztu trafił w poniedziałek zatrzymany na lotnisku Modlin 53-letni obywatel Ukrainy, poszukiwany czerwoną notą Interpolu. Mężczyzna jest obciążony zarzutem popełnienia oszustw bankowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Do Polski dostał się na pokładzie samolotu, który odbył rejs z włoskiego Treviso.
Mieszkańcy obszaru Zagłębia Miedziowego poczuli w poniedziałek rano trzęsienie ziemi. Wstrząsy najmocniej odczuwane były w okolicach Polkowic. Zjawisko sejsmiczne wystąpiło około godziny szóstej rano. Z raportów światowych stacji wynika, że wstrząs miał siłę 3,4 stopnia Richtera. Jak podało Radio Wrocław, w Polkowicach na wyższych kondygnacjach wielopiętrowych budynków zadrżały meble. Trzęsienia ziemi to na terenach kopalni miedzi zjawisko częste. Dochodzi do niego w efekcie rozprężania miedzionośnego górotworu.