Działka ROD. Jak zostać działkowiczem? Tych formalności należy dopełnić
Rodzinne Ogrody Działkowe w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością. To sposób na zapewnienie sobie namiastki odpoczynku na łonie natury - w szczególności dla mieszkańców bloków w dużych miastach. Jak stać się nabywcą działki ROD? O czym należy pamiętać?
Rodzinne Ogródku Działkowe to tereny, należące do Polskiego Związku Działkowców. Obszary te - nawet wydzielone, nie podlegają sprzedaży. Osoby, które je nabywają, stają się ich wieczystymi dzierżawcami.
Nabycie działki ROD. Kto może podpisać umowę kupna?
Nabywcą umowy dzierżawy działki ROD może zostać osoba pełnoletnia, która na stałe zamieszkuje na terenie Polski. Prawo do użytkowania działek można uzyskać wyłącznie na dwa sposoby: przez zawarcie umowy z zarządem ROD lub przez nabycie prawa od innego działkowicza. Co ważne, umowa pomiędzy o przeniesienie praw do użytkowania przestrzeni, powinna zostać podpisana u notariusza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. "Błękit jak na Malediwach"
Umowę dzierżawy działki ROD można nabyć wyłącznie indywidualnie - nie można być dzierżawcą więcej niż jednego obiektu. Wspólne dzierżawienie Rodzinnego Ogródka Działkowego jest możliwe tylko w przypadku małżeństw. Prawo do dzierżawy i użytkowania działki ROD ustępuje w momencie śmierci działkowicza - nie jest ono dziedziczne.
Sprzedaż działki ROD. Jak wyglądają formalności?
Osoby, które chcą dzierżawić działkę od Polskiego Związku Działkowców, powinny zgłosić się do zarządu ROD w celu uzyskania informacji o dostępności terenów. Jeżeli w danym mieście istnieją tereny nieużytkowane, możliwe jest złożenie wniosku o prawo do ich dzierżawy. Dokumentami, które należy złożyć, są podanie oraz wniosek o członkostwo PZD. Następnym krokiem jest przejście stosownego szkolenia. Kandydat, który spełni wszystkie wymagania, otrzyma prawo do użytkowania działki ROD.
Drugim sposobem na nabycie działki, jest nabycie umowy dzierżawy od innego działkowicza. Co ważne, na jej sprzedaż musi zezwolić zarząd ogródków Polskiego Związku Działkowców.
Ile kosztuje działka ROD? Jej cena sięga kilkuset tysięcy złotych
Najlepszym miejscem, w którym można poszukiwać działek ROD pod dzierżawę, jest internet. Działkowcy najczęściej zamieszczają ogłoszenia w tej sprawie na popularnych serwisach aukcyjno-sprzedażowych. "Zakup" działki Rodzinnych Ogrodów Działkowych nie należy jednak do najtańszych. Jak wynika z ofert zamieszczonych na jednym z portali, jej ceny sięgają nawet 500 tysięcy zł. Najczęściej za umowę dzierżawy ROD trzeba zapłacić jednak kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Opłaty czekają działkowiczów także po nabyciu prawa do użytkowania terenu. Jak wskazują przepisy Ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych, osoby dzierżawiące teren są zobowiązane do uiszczania opłat ogrodowych (przeznaczonych na utrzymanie infrastruktury oraz terenów wspólnych) oraz składki członkowskiej.
Ponadto działkowicze są zobowiązani do indywidualnego rozliczania mediów: wody i prądu - o ile działka jest w nie wyposażona. Do kosztów należy doliczyć również opłatę za wywóz śmieci, która najczęściej jest dzielona na wszystkich działkowiczów.