Wstrząs w izraelskim wojsku. Jest kluczowa dymisja
Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Izraela Herci Halewi podał się do dymisji. Generał wziął na siebie odpowiedzialność za masakrę z 7 października - dniu ataku na Izrael bojowników Hamasu.
O rezygnacji dowódcy poinformowała izraelska armia.
"Poinformowałem dziś (wtorek) ministra obrony, że w uznaniu swojej odpowiedzialności za niepowodzenie Sił Obronnych Izraela (IDF) 7 października oraz w czasie, gdy IDF osiąga znaczące sukcesy i wdraża porozumienie dotyczące uwolnienia naszych zakładników, zwróciłem się z prośbą o opuszczenie swojego stanowiska 6 marca 2025 roku. Do tego czasu zakończę dochodzenia IDF dotyczące wydarzeń z 7 października oraz wzmocnię gotowość IDF na przyszłe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa. Przekażę dowodzenie nad IDF w sposób kompleksowy i wysokiej jakości mojemu następcy. W tej sprawie wysłałem list do ministra obrony oraz premiera" - czytamy w komunikacie.
Seria dymisji. Nie chcieli zawieszenia broni
Wcześniej z urzędu ustąpiło kilku izraelskich ministrów, którzy nie godzili się na rozejm z Hamasem.
W niedzielę do dymisji podał się minister ds. bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir, minister dziedzictwa Amichai Elijahu oraz minister rozwoju peryferii, Negewu i Galilei Jicak Wasserlauf.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pokój w Ukrainie? Kwaśniewski o "boskiej misji" Trumpa
W piśmie do Netanjahu Ben-Gvir stwierdził, że "zgoda na rozejm z terrorystami przekracza wszystkie ideologiczne czerwone linie". Stwierdził, że zawieszenie broni z Hamasem to "totalne zwycięstwo terroryzmu".
Zawieszenie broni po 15 miesiącach masakry
Porozumienie o zawieszeniu broni pomiędzy Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy weszło w życie w niedzielę o godzinie 11.15 czasu lokalnego (godz. 10.15 w Polsce). Palestyńczycy rozpoczęli powrót do zniszczonych miast w Strefie Gazy, w tym do Rafah i Dżabalii.
W ramach obowiązującego od niedzieli rozejmu w Strefie Gazy Hamas uwolnił trzy zakładniczki, a Izrael ma w zamian wypuścić z więzień 90 palestyńskich kobiet i nastolatków.
Wojna między Izraelem a Hamasem jest następstwem ataku tej organizacji i koalicji islamistycznych bojówek ją wspierających na Państwo Żydowskie, który został przeprowadzony 7 października 2023 r. W masakrze, której dokonali terroryści, zginęło ponad 1,2 tys. osób, w tym obywatele ponad 30 państw, a 251 osób zostało uprowadzonych do Strefy Gazy.
W reakcji na te wydarzenia Izrael rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę operację wojskową w Strefie Gazy. Według władz palestyńskich w jej wyniku zginęło ponad 46 tys. cywilów, a ponad 100 tys. zostało rannych. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny, a większość mieszkańców musiała uciekać z domów.
źródło: Times of Israel / PAP