Duda zapowiada wielką zmianę. Interkonektor połączy Polskę i Słowację
Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że już niedługo interkonektor gazowy połączy Polskę i Słowację. - Polsko-słowacka przyjaźń sąsiedzka procentuje w wielu obszarach jak np. bezpieczeństwo - powiedział w środę w Bratysławie.
Andrzej Duda składa w środę oficjalną wizytę na Słowacji, spotkał się m.in. z prezydent Zuzaną Caputovą. Na wspólnej konferencji prasowej podkreślił, że współpraca między Polską i Słowacją układa się bardzo dobrze.
- Cieszę się, że możemy nawzajem na siebie liczyć, bo ten trudny czas, w jakim się w tej chwili znaleźliśmy, znalazły się nasze kraje, nasze narody, pokazuje właśnie, że możemy na siebie liczyć jako sąsiedzi. Współdziałamy ze sobą, współpracujemy, jesteśmy razem członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej, współpracujemy ze sobą w wielu formatach takich jak format Trójmorza - mówił prezydent Duda.
Podkreślił, że ta przyjaźń sąsiedzka procentuje w wielu obszarach jak np. bezpieczeństwo. - Cieszę się, że już niedługo interkonektor gazowy nas połączy i dzięki temu bezie możliwe wzajemne zasilanie gazem, zarówno Polska będzie mogła przesyłać gaz na Słowację, jak i Słowacja będzie mogła w razie potrzeby przesyłać gaz do Polski - wskazał Andrzej Duda.
Zobacz też: Specjalista komentuje mowę ciała Putina. "Na pewno nie jest zdrowy"
Duda na Słowacji. Rozmawiał o rosyjskim gazie
Po spotkaniu z prezydent Słowacji Zuzaną Caputovą Andrzej Duda podkreślił też, że obowiązkiem wszystkich tych, którzy chcą dziś wywrzeć wpływ na Rosję, jest szukanie wszelkich możliwości dywersyfikacji źródeł dostaw.
- Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób uniezależnić się od Rosji, a zarazem, w jaki sposób móc skutecznie prowadzić politykę sankcji wobec niej poprzez niekupowanie gazu i ropy naftowej - wyjaśnił Duda.
Zaznaczył, że "my, jako Polska, robimy to już od lat". - Jestem przekonany, że w tym roku uda nam się całkowicie uniezależnić, jeśli chodzi o rosyjski gaz - powiedział prezydent Duda, dodając, że są też takie zapowiedzi w odniesieniu do ropy naftowej.
Źródło: PAP
Przeczytaj również: