Trwa ładowanie...

Duda w Kanadzie: droga do zapobieżenia bezpośredniemu starciu z Rosją

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy zwiększanie wydatków na obronność i wzmacnianie potencjału militarnego państw NATO to najlepsza droga, by odstraszyć potencjalnych agresorów i zapobiec bezpośredniemu starciu z Rosją. Polski prezydent wyraził satysfakcję z deklaracji Wlk. Brytanii o podniesieniu wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB.

Prezydent Andrzej Duda w KanadziePrezydent Andrzej Duda w KanadzieŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3j6yot
d3j6yot

Przebywający z wizytą w Warszawie premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapowiedział, że jego kraj zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do roku 2030. Szef brytyjskiego rządu poinformował, że wydatki na obronność wzrosną z 64,6 mld funtów w bieżącym roku do 78,2 mld funtów w 2028 r., a następnie do 87 mld funtów w 2030 r. Razem oznacza to wzrost wydatków na obronność w ciągu najbliższych sześciu lat o 75 mld funtów.

Duda o zapowiedzi Sunaka: cieszę się

Decyzję tę skomentował na konferencji prasowej w Edmonton w Kanadzie prezydent Andrzej Duda.

- Cieszę się, że dzisiaj została ogłoszona decyzja rządu brytyjskiego o podniesieniu wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB. To jest właściwy kierunek. Jestem usatysfakcjonowany, cieszę się, że jest on realizowany - powiedział prezydent Andrzej Duda.

d3j6yot

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Unia Europejska bierze się za gotówkę. Pomysł zaskoczył Polaków

W ocenie prezydenta zwiększanie wydatków na obronność i wzmacnianie potencjału militarnego państw NATO to najlepsza droga, by odstraszyć potencjalnych agresorów i zapewnić pokój w przyszłości.

- Dzisiaj tym agresorem jest Rosja, która napadła na Ukrainę. Musimy się tak umocnić, by nikt nie odważył się nas napaść - oświadczył Andrzej Duda.

d3j6yot

Duda: w Rosji ożyły tendencje imperialne

Prezydent został zapytany, czy zbrojenie się państw Sojuszu i jednoczesne rozmieszczenie broni nuklearnej przez Rosję przy granicy z Finlandią to zmierzanie do bezpośredniego starcia między państwami NATO a Rosją.

- Wręcz przeciwnie. To nie jest żadne zmierzanie do bezpośredniego starcia. To droga do zapobieżenia bezpośredniemu starciu - powiedział Duda.

- Dzisiaj, kiedy w Rosji na nowo odżyły tendencje imperialne, kiedy to właśnie Rosja przesuwa granice swojego potencjału nuklearnego w kierunku Zachodu - obwód królewiecki, Białoruś, granica z Finlandią - najskuteczniejszą odpowiedzią, jakiej może udzielić NATO, jest właśnie umocnienie militarne Zachodu na wszystkie możliwe sposoby, aby móc adekwatnie odpowiedzieć w przypadku rosyjskiej agresji. Wierzę w to, że właśnie to umocnienie spowoduje, że ta agresja nigdy nie nastąpi - powiedział prezydent.

d3j6yot

Zaapelował też do sojuszników, by podnosili swoje wydatki na obronność do 3 proc. PKB. "To, co było adekwatne do sytuacji z 2014 r. - czyli przeznaczanie na obronność 2 proc. PKB - dzisiaj, niestety, wobec otwartej rosyjskiej agresji na Ukrainę (...) z całą pewnością nie wystarczy" - dodał.(PAP)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3j6yot
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3j6yot
Więcej tematów