Duda po posiedzeniu RBN: jestem wdzięczny wszystkim uczestnikom
Zakończyło się zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. - To było bardzo dobre i bardzo konstruktywne spotkanie. Było objęte klauzulą tajności, więc szczegółowych informacji przekazać nie mogę - stwierdził po spotkaniu prezydent. Głowa państwa podzieliła się także wspomnieniami z najtrudniejszych dla niego chwil w ostatnim roku.
24.02.2023 | aktual.: 24.02.2023 16:35
- Cały czas tym głównym tematem spotkań była kwestia bezpieczeństwa Polski w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainą i samej kwestii obrony Ukrainy, czyli tego w jaki sposób państwa Zachodu, państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego będą wspierały Ukrainie w obronie przed rosyjską agresją - powiedział prezydent Duda po zakończeniu posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Podkreślił, że w tej kwestii padło bardzo wiele bardzo poważnych informacji i deklaracji.
- Jestem wdzięczny za utrzymywanie poważnego podejścia do tego, o czym mówimy podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Mówimy w sprawie bezpieczeństwa jednym głosem i to buduje naszą pozycję. Temat Ukrainy traktowany jest odpowiedzialnie i konstruktywnie - stwierdził. Dodał, że jego uczestnicy wysłuchali szczegółowych informacji na temat obecnej sytuacji. Zastrzegł jednak, że przekazywane informacje były objęte klauzulą tajności, więc nie może o nich mówić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Prezydent, po posiedzeniu RBN, został zapytany o najtrudniejsze momenty w ciągu minionego roku. - Pierwszy taki moment był wtedy, gdy poinformowano mnie, że atak się rozpoczął - wspominał Duda.
- Drugi taki bardzo trudny moment był, gdy w środku nocy, około 2 w nocy prezydent Zełenski zadzwonił do mnie, że jest atak na elektrownię atomową w Ukrainie, że elektrownia jest ostrzeliwana - mówił prezydent. Dodał, że natychmiast zadzwonił do przedstawiciela Polski przy ONZ, by prosić go o przekazanie tej informacji sekretarzowi generalnemu ONZ. - Apelowałem o natychmiastową interwencję w tej sprawie - mówił.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy prezydent wyjawił także, że podczas wizyty prezydenta Bidena rozmawiał z nim "na temat rozpoczęcia wspólnej produkcji militarnej, na przykład amunicji".
- Więc można powiedzieć, że rozmowa na ten temat została na tym najwyższym prezydenckim poziomie ze Stanami Zjednoczonymi rozpoczęta. Na pewno te rozmowy będą kontynuowane. Ten temat rzeczywiście poruszyliśmy na spotkaniu naszych delegacji, tutaj w Pałacu Prezydenckim 2 dni temu - stwierdził Duda.
Prezydent poinformował również, że "dzisiaj w związku z rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę jest wspólna deklaracja nasza, czyli państw Trójkąta Weimarskiego". - Myśmy rozmawiali z panem kanclerzem Olafem Scholzem i panem prezydentem Francji Emmanuelem Macronem na ten temat w Monachium, że taką wspólną deklarację przygotujemy właśnie na rocznicę, na dziś - poinformował Duda.
Dodał, że deklaracja jest "bardzo jasna, jeśli chodzi o jej przesłanie i mocna w sensie politycznym". - Więc przyjmujemy ją z satysfakcją - zaznaczył prezydent. Zapowiedział, że deklaracja będzie opublikowana wkrótce na stronie Kancelarii Prezydenta RP.
W posiedzeniu RBN, które odbywa się w Pałacu Prezydenckim udział wzięli prezydent Andrzej Duda, szef BBN Jacek Siewiera, szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego bez premiera
Do Pałacu Prezydenckiego przybyli też m.in. szef klubu PiS Ryszard Terlecki, szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, wiceszef PO Tomasz Siemoniak, poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski, poseł Krzysztof Bosak z Konfederacji, poseł Polski 2050 Paweł Zalewski.
W posiedzeniu Rady nie uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, który tego dnia składał wizytę w Kijowie.
Według zapowiedzi BBN na posiedzeniu Rady omówione miały zostać bieżące wnioski dla bezpieczeństwa państwa związane z rosyjską inwazją na Ukrainę, także w kontekście konsultacji prezydentów Polski i USA oraz nadzwyczajnego szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta RP w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, określając jednocześnie ich tematykę.
Źródło: PAP, WP