Trwa ładowanie...
d1lc751

Duda może złożyć wniosek o uchylenie referendum? Eksperci podzieleni

PiS jest przeciwne referendum, o które wnioskował Bronisław Komorowski. Co zrobi Andrzej Duda, gdy 6 sierpnia - na miesiąc przed głosowaniem - obejmie urząd? - Ustawa o referendum nie przewiduje jego odwołania - mówi WP prof. Marek Chmaj konstytucjonalista. Ale prof. Stanisław Gebethner uważa, że jest to możliwe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda
Andrzej Duda (PAP)
d1lc751

Trzy dni przed drugą turą wyborów prezydenckich senat wyraził zgodę na zarządzenie przez Bronisława Komorowskiego referendum ogólnokrajowego. Polacy mają odpowiedzieć na trzy pytania: czy są za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych, czy powinno zostać utrzymane finansowanie partii z budżetu oraz czy wątpliwości podatkowe należy rozstrzygać na korzyść obywatela.

W głosowaniu dotyczącym referendum nie wzięli udziału senatorowie PiS. Partia jest przeciwna głosowaniu. Czy Andrzej Duda po objęciu najwyższego urzędu w państwie ma możliwość jego odwołania? - Teoretycznie nowy prezydent może złożyć do senatu wniosek o uchylenie referendum i wówczas senatorowie głosują, czy przychylić się do tego wniosku - mówi WP prof. Stanisław Gebethner, ekspert prawa konstytucyjnego. Dodaje jednak, że politycznie byłby to bardzo zły ruch nowego prezydenta. - Polityk nie może odwracać się od narodu, zwłaszcza że byłaby to jedna z jego pierwszych decyzji - mówi prawnik.

Prof. Marek Chmaj uważa jednak, że odwołanie referendum nie jest możliwe. - Ustawa nie przewiduje takiego rozwiązania - mówi konstytucjonalista. I dodaje, że gdyby jednak Andrzejowi Dudzie zależało na uchyleniu ogólnopolskiego głosowania, to ma jedno wyjście. - Tuż po objęciu urzędu musiałby złożyć nowelizację ustawy o referendum, która wprowadzałaby możliwość unieważnienia zarządzonego już głosowania - mówi prof. Chmaj. Do tego jednak potrzebna jest większość w sejmie, polityk PiS nie będzie mógł liczyć na przychylność izby niższej parlamentu, w której większość ma koalicja PO-PSL.

d1lc751

Z zarządzenia referendum jest zadowolony Paweł Kukiz. - 6 września odbędzie się ważne dla nas referendum, m.in w sprawie wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. To dla nas wielka szansa na mobilizację i edukację naszych Rodaków w kraju i zagranicą. Zachęcamy do głosowania, tak dla JOW! - napisał muzyk na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

Partia Jarosława Kaczyńskiego już teraz pozytywnie wypowiada się na temat Kukiza. - Jestem głęboko przekonany, że to jest sojusznik dobrej zmiany w Polsce i życzę tej formacji jak najlepiej - mówił w Wieczorze Wyborczym Wirtualnej Polski Kazimierz Ujazdowski z PiS. Gdyby Andrzej Duda próbował odwołać referendum, to mogłoby to stanąć na drodze to ewentualnej koalicji parlamentarnej PiS i ugrupowania Kukiza.

Zobacz, co PiS mówi o Pawle Kukizie:

d1lc751

Podziel się opinią

Share
d1lc751
d1lc751