Trwa ładowanie...

Wymowne ruchy Rosjan. Szykują listy mieszkańców [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Poniedziałek to 404. dzień inwazji. Ukraiński Sztab Generalny poinformował w poniedziałek wieczorem, że na okupowanych terenach obwodu chersońskiego, konkretnie w rejonie skadowskim, są sporządzane listy mieszkańców, chcących ewakuować się na Krym lub do Rosji. "Wiadomo, że ‘ewakuacja’ będzie przeprowadzana na zasadzie dobrowolności, przy czym w pierwszej kolejności będą wywożone kobiety i dzieci" - czytamy w komunikacie SG SZU. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Ciężarówka z rosyjskimi żołnierzami na KrymieCiężarówka z rosyjskimi żołnierzami na KrymieŹródło: FORUM, fot: Sergei Malgavko
dd5s4fd
dd5s4fd
  • Czy rosyjskie służby mogły zabić kogoś tak przydatnego na wojnie jak militarny bloger Władlen Tatarski, który zginął w eksplozji w Petersburgu? - Tak, ponieważ było to ostrzeżenie dla innych ośrodków władzy niż Putin - uważa ekspert wywiadu.
Trwa łączenie
21:25, 03.04.2023

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby zapewnił na poniedziałkowym briefiengu, że Bachmut, wbrew twierdzeniom rosyjskich propagandystów, znajduje się nadal w rękach ukraińskich.  


- Wcześniej często mówiliśmy o dużej liczbie poległych w Bachmucie. O tym, jak grupa Wagnera nadal po prostu wrzuca najemników z więzień do maszynki do mięsa. Oszałamia zarówno brutalność tych walk, jak liczba żołnierzy, jaką Rosja już poświęciła, by zdobyć to miasto - stwierdził. 


Kirby podkreślił, że potencjalne wycofanie ukraińskich sił z Bachmutu “nie zmieni dynamiki bitwy (o Donbas – red.) ze strategicznej perspektywy”. Jednocześnie zapewnił, że Waszyngton “szanuje i rozumie” potrzebę Kijowa, by utrzymać miasto. 

21:05, 03.04.2023

Ukraińskie lotnictwo ma teraz pięć brygad myśliwców, zarówno własnych, jak i przekazanych przez kraje partnerskie; są to dwie brygady samolotów Su-27 i trzy - MiG-29 - poinformował w poniedziałek rzecznik lotnictwa ukraińskiego płk Jurij Ignat.


Przekazanie Ukrainie przez Polskę myśliwców MiG-29 Ihnat nazwał "historycznym krokiem". Zastrzegł jednak, że są to myśliwce czwartej generacji, które już są przestarzałe. Ocenił, że przekazanie tych samolotów jest "pierwszym krokiem" i "znakiem dla innych, że trzeba zrobić drugi i trzeci krok". Wyraził przekonanie, że tymi następnymi krokami będzie przekazanie Ukrainie nowoczesnych samolotów.

20:37, 03.04.2023

Ukraina otrzymała pierwszą transzę pomocy finansowej przyznanej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) - poinformowało w poniedziałek ministerstwo finansów w Kijowie. Jest to kwota 2,7 mld dolarów z obiecanych Ukrainie 15,6 mld dolarów.

20:17, 03.04.2023

Dłuższe nagranie pokazujące ostatnie chwile Władlena Tatarskiego, rosyjskiego blogera militarnego, który zginął w zamachu bombowym w Sankt Petersburgu. Na końcu filmy słychać wybuch.   

19:56, 03.04.2023

Ukraiński wóz bojowy piechoty YPR-765 po trafieniu przez Rosjan w obwodzie donieckim. Podobno załodze udało się przeżyć eksplozję.  

19:07, 03.04.2023

Ukraiński dron-kamikadze uszkodził rosyjską wieżę obserwacyjną naszpikowaną elektroniką. Według Ukraińców, w ataku mogło zginąć lub zostać rannych aż trzech Rosjan.  

19:03, 03.04.2023

Rosyjska artyleria trafiła autobus w Awdijiwce w obwodzie donieckim. Zginął pasażer, a kierowca został ranny - podał serwis Espreso.tv.

18:58, 03.04.2023

Iwan Fedorow, wierny Kijowowi mer okupowanego Melitopola, twierdzi, że podczas wiosennego poboru - ogłoszonego przez Putina raptem kilka dni temu – do rosyjskiej armii może być wcielana również młodzież z okupowanych terenów Ukrainy. 


“Najpierw (Rosjanie – red) powiedzieli, że młodzież z ‘nowych regionów’, czyli terenów okupowanych, nie będzie wcielana do wojska. Później obalili własne kłamstwa, bo podpisana niedawno przez Putina ustawa o wiosennym poborze nie zawiera żadnych wyjątków dla rekrutów z terenów okupowanych. W każdej chwili nasza młodzież może więc zostać wcielona do armii i wysłana na śmierć za wroga” - czytamy we wpisie Fedorowa na Telegramie. 

18:42, 03.04.2023

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby zapowiedział w poniedziałek, że jeszcze w tym tygodniu zostanie ogłoszony kolejny pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy – podała agencja Ukrinform.  

18:23, 03.04.2023

Ukraiński Sztab Generalny poinformował w poniedziałek wieczorem, że na okupowanych terenach obwodu chersońskiego, konkretnie w rejonie skadowskim, są sporządzane listy mieszkańców, chcących ewakuować się na Krym lub do Rosji. “Wiadomo, że ‘ewakuacja’ będzie przeprowadzana na zasadzie dobrowolności, przy czym w pierwszej kolejności będą wywożone kobiety i dzieci" - czytamy w komunikacie SG SZU.  

17:33, 03.04.2023

Załoga rosyjskiego czołgu nagrała przypadkiem, jak ich koledzy z maszyny jadącej przed nimi wylatują w powietrze. Film z obwodu ługańskiego.

17:16, 03.04.2023

Australia dostarczy Ukrainie około stu systemów zdalnego prowadzenia ognia (Remote Weapons Systems) o wartości do 80 mln dolarów - podała agencja Ukrinform. 


Zdalne systemy prowadzenia ognia (RWS) są instalowane na pojazdach opancerzonych i czołgach, aby umożliwić żołnierzom identyfikację celów, automatyczne ich śledzenie i prowadzenie ognia bez konieczności wychodzenia z pojazdu. 

16:45, 03.04.2023

- Mogę życzyć prezydentowi Rosji, aby resztę swoich dni spędził w piwnicy z wiadrem zamiast toalety - mówił prezydent Wołodymyr Zełenski podczas odwiedzin we wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim.


W marcu 2022 roku Rosjanie przetrzymywali 299 dorosłych i 67 dzieci w piwnicy szkoły w Jahidnym (w budynku mieścił się rosyjski sztab wojskowy, więc ludzie byli też używani jako “żywe tarcze”). Kilku z więźniów zmarło. 

16:32, 03.04.2023

Z rosyjskiej niewoli powróciło kolejnych 12 Ukraińców. Dziesięciu żołnierzy i dwóch cywilów. 


"Dziesięciu obrońców szeregowi żołnierze i podoficerowie. Zostali wzięci do niewoli m.in. podczas walk w rejonie Bachmutu, wsi Opytne i Orichowo-Wasyliwka w obwodzie donieckim oraz w pobliżu Kreminnej i Czerwonopopiwki na Ługańszczyźnie" - głosi oświadczenie sztabu koordynacyjnego. 


Wśród cywilów jeden pochodził z obwodu charkowskiego, a drugi z Mariupola. Jak oświadczył sztab koordynacyjny, ludzie ci byli "przetrzymywani jako zakładnicy".

Do tej pory z niewoli powróciło 2005 obywateli Ukrainy - dodał sztab.

16:12, 03.04.2023

Socjaldemokraci, czyli partia aktualnej premier Finlandii Sanny Marin, zajęli dopiero trzecie miejsce w dopiero co zakończonych wyborach parlamentarnych. Hieny kremlowskiej propagandy już rzuciły się, by “wyjaśniać” przyczyny jej porażki. 


Według Olgi Skabiejewej z kanału Rossija 1, Marin została, jakżeby inaczej, "wykończona przez swoją rusofobię" i "uściski z Wołodymyrem Zełeńskim". 


Propagandystka niechętnie przyznała, że Finlandia dołączy do NATO w tym tygodniu, przenosząc granicę Sojuszu z Rosją na dystans mniej niż 100 km od Sankt Petersburga. 

15:58, 03.04.2023

3. Brygada Gwardii Narodowej "Spartan" pokazała, jak walczy przy użyciu transporterów opancerzonych BTR-4E w Bachmucie.  

15:48, 03.04.2023

Dyktator Białorusi Alaksandr Łukaszenka zlecił inspekcje gotowości bojowej armii - podają ukraińskie media, powołując się na oficjalne białoruskie komunikaty.  

15:39, 03.04.2023

Dymitraszkiwski wspomniał również, że na odcinku frontu w obwodzie donieckim odnotowano obecność kilku pododdziałów rosyjskich sił specjalnych. 


- Jest to kilka pododdziałów, które aktywnie manewrują. Wczoraj nasi żołnierze artylerii i piechoty próbowali zniszczyć jeden z nich, ale Rosjanom udało się wyjść ze strefy ostrzału - relacjonował. 


Twierdził, że Rosjanie rzucili swoje siły specjalne, by próbowały odbić strategicznie ważne pozycje zajęte wcześniej przez armię ukraińską. 

15:21, 03.04.2023

Przedstawiciel ukraińskiej armii Ołeksij Dmytraszkiwski referował w poniedziałek sytuację pod Awidijiwką w obwodzie donieckim.  


- Wróg nieustannie próbuje atakować nasze pozycje pomiędzy Awdijiwką a Marjinką. Rosjanie ciągle dostają od nas (...), ale mimo to wciąż nacierają, ponosząc znaczne straty. Jeśli spojrzymy na statystyki to wróg właściwie stracił zdolność do efektywnego ataku. Mają dużo mniej sprzętu, a w dodatku, jak sami mówią, przydzielane im są tylko niewielkie ilości amunicji na każdy szturm - relacjonował Dmytraszkiwski, cytowany przez serwis Ukraińska Prawda. 


Dodał, że Rosjanie, nie mając sukcesów na polu bitwy, aktywnie wykorzystują lotnictwo oraz artylerię do niszczenia budynków w Awdijiwce. 

15:11, 03.04.2023

Władze w Moskwie reaktywowały klasyczne hasło z minionej epoki, gdy głoszono, że "wszędzie dookoła są wrogowie". Rosja pozbyła się już resztek ustroju demokratycznego i powróciła do czasów sowieckich - ocenił w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, nawiązując do zatrzymania w Rosji amerykańskiego dziennikarza Evana Gershkovicha.


Polityk, który opublikował swój komentarz na Twitterze, wymienił trzy główne argumenty na poparcie tej tezy: wprowadzona przez Kreml polityka izolacji, przejawiająca się w zamykaniu granic (utrudnianiu obywatelom wyjazdów z kraju); panująca w Rosji szpiegomania, skutkująca aresztowaniem "obcokrajowców, zwłaszcza dziennikarzy", a także "totalne polityczne represje", czyli coraz częstsze zatrzymania, wydawane w przyspieszonym trybie wyroki skazujące i przyznawanie osobom skazanym kar wielu lat pozbawienia wolności.

14:59, 03.04.2023

Tajna rezydencja Władimira Putina w Krasnej Polanie (Kraj Krasnodarski) jest chroniona przez system obrony przeciwlotniczej Pancyr S-1 - dowiedział się zespół Aleksieja Nawalnego. 


Systemy obrony powietrznej zostały zainstalowane w pobliżu drogi, w odległości jednego kilometra od rezydencji. Wcześniej podobne zestawy obrony przeciwlotniczej zauważono w pobliżu posiadłości Putina w Wałdaju i Nowo-Ogariowie. 

14:50, 03.04.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck odwiedzili w poniedziałek miejscowość Jahidne w obwodzie czernihowskim. W piwnicy miejscowej szkoły w czasie rosyjskiej okupacji w 2022 r. przez niemal miesiąc w nieludzkich warunkach przetrzymywani byli cywile. 


Agencja przypomina, że wojska rosyjskie weszły do miejscowości Jahidne 3 marca 2022 r. Mieszkańców spędzono do szkolnej piwnicy. Na powierzchni ok. 200 metrów kwadratowych przez niemal miesiąc przetrzymywanych było 367 cywilów, w tym dzieci. Najmłodsze dziecko miało półtora miesiąca. 11 osób zmarło z powodu ciężkich warunków. Oprócz tego Rosjanie rozstrzelali dziesięć osób.


Ukraiński prezydent wypowiedział się też w poniedziałek na temat planowanej przez Ukrainę kontrofensywy.


- My to zrobimy i oni powinni o tym wiedzieć. Mają jeszcze możliwość odejścia, w przeciwnym wypadku zniszczymy ich – ogłosił Zełenski, zastrzegając, że nie może ujawniać szczegółów planowanej ofensywy, by nie dostarczać informacji przeciwnikowi.


Źródło: PAP / Ukraińska Prawda / Radio Svoboda / Interfax / BBC Ukraina / Reuters / AP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dd5s4fd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dd5s4fd
Więcej tematów