Problemy Ziobry. Bodnar wnioskuje do Sejmu

Prokurator Generalny Adam Bodnar skierował do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa. Polityk PiS cztery razy nie stawił się na komisji.

Adam Bodnar i Zbigniew Ziobro
Adam Bodnar i Zbigniew Ziobro
Źródło zdjęć: © PAP
Adam Zygiel

22.11.2024 | aktual.: 22.11.2024 15:49

- To jest zdarzenie bez precedensu. W historii polskiego parlamentaryzmu nie było takiej sytuacji - mówiła na konferencji prasowej rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak.

Podkreśliła, że dwukrotnie wezwania na przesłuchania były dostarczone Ziobrze "skutecznie", w tym raz odebrał je osobiście. - Pan poseł na posiedzenie komisji nie stawił się, nie usprawiedliwił swojej nieobecności, jak również nie zawnioskował o zmianę terminu - mówiła.

- Komisja wyczerpała wszystkie możliwe instrumenty, które spowodowałyby, że pan poseł Ziobro stawił się przed komisję. W związku z tym zgodnie z obowiązującymi przepisami komisja zwróciła się do prokuratora generalnego - podkreśliła prokurator Adamiak. . 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zbigniew Ziobro, który kilkukrotnie był wzywany na świadka przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa, dotąd nie stawił się na jej posiedzeniu.

Szefowa sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa Magdalena Sroka (PSL-TD) poinformowała dwa tygodnie temu, że komisja kieruje wniosek do Prokuratora Generalnego o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i doprowadzenie na przesłuchanie przed komisją byłego ministra sprawiedliwości.

Wcześniej komisja po raz czwarty podjęła próbę wezwania Ziobry w charakterze świadka. Polityk nie pojawił się i nie usprawiedliwił swojej nieobecności, mimo że do komisji trafiła opinia biegłego, który ocenił, że stan Ziobry pozwala mu na zeznawanie. Były minister sprawiedliwości zmaga się z chorobą nowotworową.

W czwartek Prokuratura Krajowa przekazała do ministra sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego Adama Bodnara wniosek przewodniczącej komisji śledczej ds. Pegasusa o wyrażenie zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie b. ministra sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry na posiedzenie komisji - przekazał PAP rzecznik PK Przemysław Nowak.

Sprawa Pegasusa

Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.

Dotychczas komisja przesłuchała m.in.: byłego wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byłego wiceszefa MS, polityka Suwerennej Polski Michała Wosia, byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka oraz innych pracowników resortu sprawiedliwości.

Według ustaleń, to pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości miały posłużyć do zakupienia systemu dla polskich służb.

Pegasus to system, który został stworzony przez izraelską firmę NSO Group do walki z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością. Przy pomocy Pegasusa można nie tylko podsłuchiwać rozmowy z zainfekowanego smartfona, ale też uzyskać dostęp do przechowywanych w nim innych danych, np. e-maili, zdjęć czy nagrań wideo oraz kamer i mikrofonów.

Czytaj więcej:

Źródło: PAP/WP

Źródło artykułu:PAP
zbigniew ziobroadam bodnarpegasus
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (280)