PolitykaDonald Trump, za zamkniętymi drzwiami, obiecuje zająć się zniesieniem wiz dla Polaków

Donald Trump, za zamkniętymi drzwiami, obiecuje zająć się zniesieniem wiz dla Polaków

• Polska i Polacy pojawili się w centrum kampanii wyborczej za sprawą Donalda Trumpa, który odwiedził Chicago
• Trump spotkał się z przedstawicielami Kongresu Polonii amerykańskiej i organizacji polonijnych
• Trump powiedział, że popiera silną Polskę i silną Europę Wschodnią, jako fundament bezpieczeństwa i wolności
• Podobno na zamkniętym spotkaniu z przedstawicielami Polonii Trump zapewnił, że jeżeli wygra wybory, to zajmie się sprawą zniesienia amerykańskich wiz dla Polaków - relacjonuje prezes KPA Frank Spul
• Zapewne trudno będzie z takich deklaracji, złożonych za zamkniętymi drzwiami, rozliczyć Trumpa po wyborach - mówi korespondent WP w USA Leszek Krawczyk

Deklaracja taka padła na zamkniętym spotkaniu z udziałem przedstawicielami organizacji polonijnych przed wygłoszeniem przez Trumpa przemówienia w siedzibie Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) w Chicago.

Sprawę przyłączenia Polski do ruchu bezwizowego poruszył podczas spotkania z Trumpem prezes KPA Frank Spula.

- Powiedziałem mu, że sprawa ciągnie się od wielu lat i dopominanie się o to jest dla nas żenujące, ale od 2004 roku staramy się o zniesienie amerykańskich wiz dla Polaków. Usłyszałem od Trumpa, że jak zostanie prezydentem, to załatwi to. Odpowiedziałem: będziemy trzymać pana za słowo - relacjonował prezes KPA.

Uczestniczący w zamkniętym spotkaniu z Trumpem konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki powiedział, że republikański kandydat na prezydenta zadeklarował, że jeżeli wygra wybory, to zajmie się sprawą włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program) zaraz po objęciu urzędu.

- Padła deklaracja, że zajmie się sprawą w pierwszych tygodniach swojej prezydentury - powiedział Janicki. - Chciał wiedzieć, jaka jest geneza tego problemu, a także jakie są powody, dla których Polacy w tym programie nie uczestniczą - dodał konsul.

Przedstawiciel ambasady RP w Waszyngtonie przedstawił Trumpowi dane dotyczące kryteriów programu ruchu bezwizowego, w tym odsetka odmów wiz, którego Polska nie spełnia.

- Donald Trump jako kandydat jest znany z twardego podejścia do imigracji, ale usłyszeliśmy, że nie będzie to dotyczyło polskich obywateli i nie dostrzega zagrożenia ze strony polskich obywateli, którzy przyjeżdżają (do USA) głównie turystycznie - powiedział konsul Janicki.

Podkreślił, że decyzje w sprawach wizowych zależą od Kongresu, który uchwala odpowiednie prawo, jednak - zdaniem Janickiego - jeżeli w Białym Domu byłby prezydent, który - jak zadeklarował Donald Trump - będzie naciskać na Kongres w tej sprawie, "to tylko z pożytkiem dla polskiej sprawy w tej konkretnej kwestii".

Republikański kandydat na prezydenta w przemówieniu wygłoszonym w siedzibie Kongresu Polonii Amerykańskiej w Chicago nie wspomniał o sprawie wiz. - Polacy to wspaniali ludzie, moi ludzie, a jeśli zostanę wybrany to pamiętajcie, że my troszczymy się o swoich ludzi - podkreślił.

- Wkład Polaków w rozwój Ameryki dotyczy każdego aspektu naszego życia i zostanie to docenione, jeśli znajdę się w Białym Domu. Polacy zostaną docenieni, gdyż na to zasługują, pamiętajcie o tym - przekonywał Trump.

"Czujemy się zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa Polsce"

Republikański kandydat z uznaniem wypowiadał się też m.in. o wypełnianiu przez Polskę zobowiązań wobec NATO, w tym tych dotyczących nakładów finansowych na Sojusz, podając Polskę za przykład. - Gdyby wszyscy mieli taki sam wkład jak Polska, wszyscy nasi sojusznicy byliby bezpieczniejsi - stwierdził Trump.

Administracja Donalda Trumpa będzie prawdziwym przyjacielem Polski i Polaków - zapewniał republikański kandydat na prezydenta USA.

- Czujemy się zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa Polsce, gdyż jest to istotne ze względu na bezpieczeństwo całej Europy Wschodniej. Tymczasem prowadząc kampanię na rzecz swojej żony Bill Clinton mówił, że dla Polski demokracja jest czymś zbyt trudnym. I mówił tak ze względu na sprzeciw Polski wobec przyjęcia uchodźców - powiedział Trump.

- Jestem z wami i rozumiem was, kochacie nasz kraj (Stany Zjednoczone - PAP) - zwracał się do przedstawicieli Polonii. Prosił o głos oddany na niego, dziękował za gorące przyjęcie i zapewniał, że będzie "partnerem dla Polski i Polonii", jeżeli wygra wybory.

- Dużo ciepłych słów, ale to nie dziwi w kampanii wyborczej, jednak i dużo konkretów. Bardzo się cieszę, że republikański kandydat na prezydenta Donald Trump wie o tym, że Polska przekazuje 2 proc. PKB na obronność, stawiając Polskę jako przykład kraju wywiązuje się z odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i sojuszników - powiedział PAP konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki.

- Wie sporo o Polsce, więcej niż się spodziewałem. Zaskoczył mnie tym, że zna historię polskiego osadnictwa. Wiem jak ważną grupą społeczną są Polacy w Stanach Zjednoczonych. Donaldowi Trumpowi bardzo podoba się etos pracy Polaków, wie że w Polsce ludzie ciężko pracują na sukces również Ameryki, i wie też, że ten kraj (USA - PAP) był budowany również rękami Polaków - podsumował konsul Janicki.

"Jest to okazja, by sztab Trumpa zainteresować Polską"

Do spotkania Donalda Trumpa z przedstawicielami Polonii w siedzibie KPA doprowadził William "Bill" Ciosek, założyciel i prezydent Foundation to Illuminate America's Heroes, fundacji edukacyjno-badawczej zajmującej się promowaniem zapomnianych bohaterów.

Ciosek, który od 1989 roku zaangażowany jest w działalność na rzecz Polski, kraju pochodzenia jego rodziców, i jest także zagorzałym zwolennikiem Donalda Trumpa, w rozmowie z PAP przyznał, że starania o spotkanie republikańskiego kandydata z Polonią rozpoczął w maju po kontrowersyjnej wypowiedzi byłego prezydenta Billa Clintona na temat Polski.

- Stwierdziłem, że jest to okazja, by sztab Trumpa zainteresować Polską. Zajęło mi to pięć miesięcy, ale moja starania zakończyły się sukcesem. Wytłumaczyłem im, dlaczego słowa Billa Clintona były tak obraźliwe dla Polski, opowiedziałem im o zmianach w Polsce, nowym rządzie, ale także zaangażowaniu Polonii w amerykańskie wybory prezydenckie - powiedział Ciosek.

Sztab Trumpa ostatecznie zdecydował się na jego spotkanie z przedstawicielami amerykańskiej Polonii. Jego organizacja przesuwała się w czasie ze względu na bardzo napięty kalendarz kandydata.

- Plany były przekładane. Upadały co najmniej sześć, siedem razy. Nawet w ubiegłym tygodniu Trump zmieniał swoje plany przyjazdu do Chicago, ale byli przekonani, że wyborcy pochodzenia polskiego i społeczności polska w Ameryce jest bardzo ważna- powiedział PAP Ciosek. Okazja pojawiła się w tym tygodniu, kiedy republikański kandydat ostatecznie przybył do Chicago. Miał też wcześniej zaplanowane spotkania z darczyńcami w Bolingbrook, mieście położonym ok. 50 km od Chicago.

W obu miejscach pojawili się przeciwnicy Trumpa, chociaż protesty pod Bolingbrook Golf Club były liczniejsze. Z kolei na budynku KPA w nocy przed przyjazdem Donalda Trumpa pojawiło się graffiti z obraźliwymi słowami pod jego adresem.

Polska będzie miała niezawodnego sojusznika

O tym, że "Polska będzie miała ponownie w Stanach Zjednoczonych niezawodnego sojusznika", jeżeli Donald Trump zostanie wybrany na prezydenta - zapewniał były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani. Jeden z największych popleczników Donalda Trumpa w krótkim przemówieniu, w którym zapowiadał miliardera, skrytykował administrację prezydenta Baracka Obamy, w której Hillary Clinton była sekretarzem stanu, za zmianę planów dotyczących budowy tarczy antyrakietowej. - Nie możecie im ufać, nie macie w nich wiarygodnych sojuszników, bo zabrali wam to, co obiecali wam - ochronę przed atakiem nuklearnym - powiedział Giuliani.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Donald Trumpspotkaniepolonia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (314)