Delegacja z USA z wizytą na Węgrzech. Rząd Orbana odmówił spotkania

W niedzielę do stolicy Węgier Budapesztu przybyła delegacja senatorów ze Stanów Zjednoczonych. Głównym celem ich wizyty było omówienie kwestii przystąpienia Szwecji do NATO. Rząd premiera Viktora Orbana nie wyraził jednak chęci na spotkanie z nimi.

Premier Węgier, Wiktor Orban, w dalszym ciągu pozostaje sojusznikiem Władimira Putina
Premier Węgier, Wiktor Orban, w dalszym ciągu pozostaje sojusznikiem Władimira Putina
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szyma�ski
oprac. KAR

Informacja o odmowie ze strony węgierskiego rządu została przekazana przez senatorów podczas konferencji prasowej. Wydarzenie to miało miejsce w niedzielę w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Budapeszcie.

W skład delegacji z USA weszli: Jeanne Shaheen, Chris Murphy i Chris Van Hollen z Partii Demokratycznej oraz Thom Tillis z Partii Republikańskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Coś tu nie gra". Profesor zwraca uwagę po śmierci Nawalnego

- Węgry są suwerennym krajem, nasz parlament nie podejmuje decyzji na podstawie wizyt różnych delegacji kongresowych - mówił w piątek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Szwecja w NATO? Ważna deklaracja Orbana

Viktor Orban, podczas sobotniej corocznej konferencji prasowej w Budapeszcie, podkreślił, że spór jego kraju ze Sztokholmem jest "bliski zakończenia". Dodał, że węgierski parlament ma możliwość ratyfikacji przystąpienia Szwecji do NATO podczas wiosennej sesji parlamentu, która rozpocznie się 26 lutego.

Stwierdził: "Jesteśmy na drodze do ratyfikacji przystąpienia Szwecji do NATO na początku wiosennej sesji parlamentu".

Rząd Orbana wielokrotnie podkreślał, że Węgry nie będą ostatnim krajem Sojuszu, który wyrazi zgodę na dołączenie Szwecji do NATO. Jednakże, po tym, jak parlament Turcji w drugiej połowie stycznia ratyfikował akcesję Szwecji, a prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podpisał się pod tą decyzją, Węgry stały się ostatnim krajem, który musi wyrazić na to zgodę.

Rząd węgierski wcześniej domagał się, by przed głosowaniem do Budapesztu przybył premier Szwecji Ulf Kristersson. Orban wysłał mu zaproszenie w drugiej połowie stycznia. Kristersson stwierdził, że jest na to gotów, ale dopiero po tym, gdy węgierski parlament zagłosuje za przystąpieniem jego kraju do NATO.

Czytaj więcej:

Źródło artykułu:PAP
węgryszwecjanato

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (292)