Decyzja Watykanu w sprawie osób LGBT. Papież podpisał
Watykańska Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że osoba transseksualna ma prawo do otrzymania sakramentu chrztu. Ponadto, taka osoba może również pełnić rolę rodzica chrzestnego lub świadka na ślubie. Wyjaśniono również, że homoseksualiści, którzy mieszkają z partnerem, również mają prawo do bycia rodzicami chrzestnymi i świadkami na ślubie.
Odpowiedzi zostały udzielone na zapytania skierowane do dykasterii w lipcu przez biskupa z Brazylii, José Negri. Pytania dotyczyły możliwości udziału osób transseksualnych i homoseksualnych w sakramentach chrztu i małżeństwa.
W dokumencie podkreślono, że osoba transseksualna, która przeszła kurację hormonalną lub operację zmiany płci, ma prawo do otrzymania chrztu na takich samych warunkach jak inni wierni. Warunkiem jest brak sytuacji, które mogłyby prowadzić do publicznego zgorszenia lub dezorientacji wiernych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Godne pożałowania". Znany ksiądz o postawie biskupów
Dokument mówi również, że "pod określonymi warunkami" osobie homoseksualnej, która przeszła kurację hormonalną lub operację, można powierzyć rolę ojca lub matki chrzestnej.
Zaznaczono jednak, że "rozwaga duszpasterska wymaga, aby nie dopuścić do sytuacji, które mogłyby prowadzić do skandalu".
Na pytanie, czy dwie osoby homoseksualne mogą pełnić rolę rodziców dziecka, które ma zostać ochrzczone, a które zostało adoptowane lub urodziło surogatka, watykańska dykasteria odpowiedziała, że "aby dziecko mogło zostać ochrzczone, musi istnieć uzasadniona nadzieja, że zostanie ono wychowane w duchu religii katolickiej".
Dokument z odpowiedziami, datowany na 31 października, został opublikowany w środę na stronie internetowej Dykasterii Nauki Wiary. Jego autoryzacja jest potwierdzona podpisami prefekta dykasterii, kardynała Victora Manuela Fernandeza, oraz papieża Franciszka.
Czytaj także: