Trwa ładowanie...

Decyzja USA ws. Ukrainy. "Jesteśmy na bardzo niebezpiecznej ścieżce"

- Przyszłość Ukrainy jest bardzo niepewna, a skoro tak, to także bezpieczeństwo całej Europy, a zwłaszcza flanki wschodniej, do której my się zaliczamy - mówi w rozmowie z WP Ryszard Schnepf, odnosząc się do zablokowania przez republikanów ustawy dotyczącej wsparcia USA dla Ukrainy.

Wołodymir Zełenski i Joe BidenWołodymir Zełenski i Joe BidenŹródło: East News, fot: MANDEL NGAN
d23m5nz
d23m5nz

Amerykański Senat zagłosował w środę przeciwko projektowi ustawy łączącemu środki na wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu z reformami imigracyjnymi. Ustawa zawierała ponad 60 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy i 14 miliardów dolarów dla Izraela, który prowadzi szeroko zakrojoną operację przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy.

Premier Donald Tusk w swoim wpisie na platformie X zwrócił się do republikanów. "Drodzy republikańscy senatorowie Ameryki. Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niezależność, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydźcie się" - napisał polski szef rządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Przygotowana prowokacja". Suski o przepychankach przed Sejmem

"Nie możemy być pewni, co do naszego bezpieczeństwa"

Ryszard Schnepf, były ambasador RP w USA, w rozmowie z Wirtualną Polską mówi, że decyzja Senatu "to oczywiście bardzo zła wiadomość". - Przede wszystkim dla Ukrainy, ale myślę, że dla całej Europy, w tym głównie dla Polski - ocenia.

d23m5nz

- Oznacza bowiem, że jeżeli dojdzie do wyboru Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, nie możemy być pewni, co do naszego bezpieczeństwa i wsparcia amerykańskiego w tym zakresie - podkreśla.

"Dynamika jest miażdżąca i dramatycznie niekorzystna"

W jego opinii Ukraina i fundusze na pomoc dla tego kraju "stały się ofiarą całej kampanii wyborczej" w USA. - Właściwie cokolwiek demokraci czy Joe Biden nie zaproponują z całą pewnością Donald Trump, a za nim większość republikanów, zawetuje - dodaje były ambasador.

- Ta dynamika jest miażdżąca i dramatycznie niekorzystna dla bezpieczeństwa europejskiego, ale też dla sytuacji globalnej. Oczywiście w pierwszym rzędzie dotyczy to Ukrainy, która potrzebuje natychmiastowej pomocy finansowej, a poprzez to uzbrojenia i przede wszystkim amunicji - mówi.

I podkreśla: - W szerszym kontekście musimy pamiętać o tym, że po raz pierwszy od dłuższego czasu Stany Zjednoczone, w głosowaniu Wyższej Izby, czyli Senatu, ale z całą pewnością również, jeżeli dojdzie do głosowania w Izbie Niższej, także i głosami kongresmenów, pokazują, że przestają być globalnym liderem.

d23m5nz

Jak mówi, "ten zakręt ma charakter już historyczny". - Oznaczać może powrót do starej polityki izolacjonizmu amerykańskiego i pozostawienie kwestii globalnych - w tym bezpieczeństwa europejskiego - dodaje.

"Jesteśmy na bardzo niebezpiecznej ścieżce"

Schnepf podkreśla, że są to więc "dramatycznie złe informacje" i - jak mówi - nie wydaje się dzisiaj, aby ta dynamika uległa zmianie. Mimo że, jak zwraca uwagę, senatorowie demokratyczni, przede wszystkim Chuck Schumer, próbują za wszelką cenę ratować dialog.

- Stąd głosował taktycznie przeciwko, aby móc następnie wniosek złożyć o kontynuowanie, o poszukiwanie nowego porozumienia w amerykańskim Senacie - wyjaśnia.

Były ambasador dodaje, że sytuacja wygląda tak, że im bardziej Donald Trump osiąga sukces w prawyborach, tym bardziej senatorowie, a także członkowie Izby Reprezentantów, głosują pod jego dyktando. - Mają poczucie, że ich przyszłość jest uzależniona od poparcia byłego prezydenta Donalda Trumpa - podkreśla ekspert.

d23m5nz

- Nie spodziewałbym się zmian, jesteśmy na bardzo niebezpiecznej ścieżce - konkluduje.

"Stajemy w bardzo trudnej sytuacji, jako Europa, jako flanka wschodnia"

Maciej Matysiak, pułkownik rezerwy, ekspert fundacji Stratpoints, były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, w rozmowie z Wirtualną Polską mówi, że decyzje, jakie zapadły w Stanach Zjednoczonych, są "fatalne".

- To znacznie skraca szanse Ukraińców, jeżeli chodzi o stawianie oporu. Stany Zjednoczone miały kierować więcej funduszy, które miały być dedykowane właśnie na środki walki. Jednak nie miały być przeznaczone wyłącznie na uzbrojenie, ale i na kwestie pomocowe, infrastrukturalne, na utrzymanie kraju - wyjaśnia.

Pułkownik zwraca także uwagę, że wraca wypowiedź Donalda Trumpa, który mówił o możliwości zakończenia wojny w Ukrainie w 24 godziny. - Zapewne zakończyłby ją, dogadując się z Władimirem Putinem, czyli na jego warunkach. A warunki Putina są fatalne dla Europy, dla NATO, a przede wszystkim dla Ukrainy - dodaje.

d23m5nz

- Z punktu widzenia obu tych kwestii, stajemy w bardzo trudnej sytuacji, jako Europa, jako flanka wschodnia. Nie wiemy, co się zadzieje na froncie w sytuacji militarnej. Trzeba na to patrzeć w kontekście działań podejmowanych przez samą Ukrainę - wyjaśnia.

Rozmówca Wirtualnej Polski dodaje, że to "działanie ręka w rękę z Putinem". - Szczerze mówiąc, to jest wbijanie noża w plecy Ukrainy. W sensie militarnym, ale i całościowym. Dlatego, że ta wojna ma taki wydźwięk, że Rosja chce nie tylko wygrać na polu walki, ale chce zniszczyć kraj, podporządkować go sobie, uzależnić, stworzyć państwo fasadowe, upadłe. A potem jechać dalej - ocenia ekspert.

- Nazwałbym to po prostu działaniem agenturalnym na rzecz Rosji - konkluduje płk Matysiak.

"Przyszłość Ukrainy jest bardzo niepewna"

Czy jest ktoś, kto mógłby zająć miejsce USA we wsparciu Ukrainy? Ryszard Schnepf w rozmowie z Wirtualną Polską nie jest optymistą. Podkreśla, że "nawet wszelkie siły europejskie, choć są one znaczące, nie są wystarczające".

d23m5nz

- Ze względu na to, że przemysł zbrojeniowy w poważnej części znajduje się jednak w rękach administracji amerykańskiej. Stąd te działania mogą okazać się niebezpieczne - podkreśla.

I dodaje: - Przyszłość Ukrainy jest bardzo niepewna, a skoro tak, to także bezpieczeństwo całej Europy, a zwłaszcza flanki wschodniej, do której my się zaliczamy.

Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d23m5nz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d23m5nz
Więcej tematów