ŚwiatDarmowa psychoterapia dla Polaków

Darmowa psychoterapia dla Polaków

Organizacja charytatywna Upper Room 4jobs oferuje bezpłatną krótkoterminową psychoterapię dla Polaków, którzy mają niskie dochody lub nie mają pracy.

Zajęcia prowadzi Milka Witkowska, absolwentka Poradnictwa Psychologicznego na Thames Valley University; członek BACP. Terapia rozpoczyna się od wstępnej rozmowy z pacjentem, podczas której specjalista oceni trudności, z którymi boryka się dana osoba. Ur4jobs zapewnia maksymalnie pięć sesji 50-minutowych dla osób mających w następujących dziedzinach:
- praca: poczucie bezpieczeństwa płynące z posiadania pracy, zwolnienia z pracy,
- uzależnieniaalkohol, narkotyki i gry hazardowe (te problemy nie mogą być zazwyczaj rozwiązane jedynie poprzez psychoterapie. Pacjenci są wiec najczęściej kierowani do innych placówek zewnętrznych specjalizujących się w danej dziedzinie),
- niepokój, depresja, zaniżona samoocena, brak pewności siebie,
- stres, obawy dotyczące relacji partnerskich i międzyludzkich.

Psychoterapia w języku polskim

Jak powiedziała Mojej Wyspie psychoterapeutka Milka Witkowska, pomysł terapii dla Polaków rozwijał się stopniowo. Najpierw były to konsultacje telefoniczne, które odbywały się w redakcji jednego z polonijnych magazynów, a obecnie udzielamy konsultacji indywidualnych na terenie POSKu. - Źródłem pomysłu była świadomość potrzeb Polaków przebywających na obczyźnie: częste poczucie osamotnienia, niska samoocena, zagubienie w nowej kulturze i rzeczywistości, brak wsparcia, trudności emocjonalne mające różne źródła, - np. kłopoty ze znalezieniem pracy, nieznajomość języka; problemy z używkami, brak poczucia sensu życia bądź trudności w ustaleniu celów, brak motywacji do działania – wylicza Witkowska.

Psychoterapeutka podkreśla, że organizatorzy zdawali sobie sprawę, że Polakom, zwłaszcza tym, którzy opanowali język angielski w minimalnym stopniu, trudno byłoby wyrazić emocje i myśli w obcym języku.

Co jest najtrudniejsze

Zdaniem Milki Witkowskiej, główne problemy, z którymi borykają się Polacy na emigracji dotyczą związków małżeńskich i partnerskich, często spotyka się również osoby z depresją. - Często sytuacja pacjentów jest bardziej kompleksowa, mogą pojawić się różne problemy jednocześnie, np. na skutek depresji osoba ma kłopoty w nawiązywaniu kontaktów z innymi, nie wierzy w swoje możliwości i w rezultacie zadowala się nieciekawą pracą - z góry zakładając, że nie potrafi znaleźć innej, bardziej satysfakcjonującej – podkreśla psychoterapeutka.

W celu uzyskania dalszych informacji, należy kontaktować się z Milką Witkowską, pisząc na e-mail: milka.witkowska@hotmail.co.uk.

Źródło "Moja Wyspa", KK

Źródło artykułu:WP Wiadomości
zdrowiepolacypsychoterapia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)