ŚwiatDarmowa psychoterapia dla Polaków

Darmowa psychoterapia dla Polaków

Organizacja charytatywna Upper Room 4jobs oferuje bezpłatną krótkoterminową psychoterapię dla Polaków, którzy mają niskie dochody lub nie mają pracy.

28.10.2009 | aktual.: 28.05.2018 14:57

Zajęcia prowadzi Milka Witkowska, absolwentka Poradnictwa Psychologicznego na Thames Valley University; członek BACP. Terapia rozpoczyna się od wstępnej rozmowy z pacjentem, podczas której specjalista oceni trudności, z którymi boryka się dana osoba. Ur4jobs zapewnia maksymalnie pięć sesji 50-minutowych dla osób mających w następujących dziedzinach:
- praca: poczucie bezpieczeństwa płynące z posiadania pracy, zwolnienia z pracy,
- uzależnieniaalkohol, narkotyki i gry hazardowe (te problemy nie mogą być zazwyczaj rozwiązane jedynie poprzez psychoterapie. Pacjenci są wiec najczęściej kierowani do innych placówek zewnętrznych specjalizujących się w danej dziedzinie),
- niepokój, depresja, zaniżona samoocena, brak pewności siebie,
- stres, obawy dotyczące relacji partnerskich i międzyludzkich.

Psychoterapia w języku polskim

Jak powiedziała Mojej Wyspie psychoterapeutka Milka Witkowska, pomysł terapii dla Polaków rozwijał się stopniowo. Najpierw były to konsultacje telefoniczne, które odbywały się w redakcji jednego z polonijnych magazynów, a obecnie udzielamy konsultacji indywidualnych na terenie POSKu. - Źródłem pomysłu była świadomość potrzeb Polaków przebywających na obczyźnie: częste poczucie osamotnienia, niska samoocena, zagubienie w nowej kulturze i rzeczywistości, brak wsparcia, trudności emocjonalne mające różne źródła, - np. kłopoty ze znalezieniem pracy, nieznajomość języka; problemy z używkami, brak poczucia sensu życia bądź trudności w ustaleniu celów, brak motywacji do działania – wylicza Witkowska.

Psychoterapeutka podkreśla, że organizatorzy zdawali sobie sprawę, że Polakom, zwłaszcza tym, którzy opanowali język angielski w minimalnym stopniu, trudno byłoby wyrazić emocje i myśli w obcym języku.

Co jest najtrudniejsze

Zdaniem Milki Witkowskiej, główne problemy, z którymi borykają się Polacy na emigracji dotyczą związków małżeńskich i partnerskich, często spotyka się również osoby z depresją. - Często sytuacja pacjentów jest bardziej kompleksowa, mogą pojawić się różne problemy jednocześnie, np. na skutek depresji osoba ma kłopoty w nawiązywaniu kontaktów z innymi, nie wierzy w swoje możliwości i w rezultacie zadowala się nieciekawą pracą - z góry zakładając, że nie potrafi znaleźć innej, bardziej satysfakcjonującej – podkreśla psychoterapeutka.

W celu uzyskania dalszych informacji, należy kontaktować się z Milką Witkowską, pisząc na e-mail: milka.witkowska@hotmail.co.uk.

Źródło "Moja Wyspa", KK

Źródło artykułu:WP Wiadomości
zdrowiepolacypsychoterapia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)