Trwa ładowanie...
Czy Emmanuel Macron da radę i co z Polską? Polonia w Paryżu zabrała głos

Czy Emmanuel Macron da radę i co z Polską? Polonia w Paryżu zabrała głos

Polscy politycy i publicyści już wypowiedzieli się na temat wyboru Emmanuela Macrona na prezydenta Francji. Teraz o to, co on oznacza dla Polski, reporter WP Marcin Antosiewicz zapytał Polaków mieszkających nad Sekwaną.
Share
d41hn1p

14 maja odbędzie się zaprzysiężenie nowego prezydenta Francji. - Czy to dobry wybór? Jakie są wobec Macrona oczekiwania? - o to zapytaliśmy w sondzie Polaków mieszkających w Paryżu.

Przypomnijmy, że Macron negatywnie wypowiedział się o polskim rządzie. Zadeklarował, że chce nałożenia na Polskę sankcji. - Nie możemy tolerować kraju, który w Unii Europejskiej rozgrywa różnice kosztów społecznych i który narusza wszystkie zasady Unii - tłumaczył. Jego największa rywalka w wyborach Marine Le Pen opowiadała się z kolei przeciwko Unii Europejskiej.

d41hn1p

Zły wybór

- Za bardzo się temu nie przyglądałem, ale z tego, co widzę, to za dobrze nie będzie. Macron ma złe zdanie o Polsce - powiedział Marcin Dudek, który mieszka w Paryżu 13 lat.

Eugeniusz Wiatrzyk, w Paryżu od 25 lat, zwrócił uwagę na "towarzystwo", które przyjeżdża do Francji. - Ciężko im się w ogóle wziąć za pracę, tylko liczą na socjalne - tłumaczył.

Janusz Serafin, który mieszka w Paryżu 38 lat, przyznał, że nie wie, czego się spodziewać po nowym prezydencie. Jak zaznaczył, nie ma też pewności, czy Francję da się zreformować. - To jest kraj stary, skonstniały, zatwardziały, arogancki - mówił. Odniósł się też do "nieprzyjemnych słów" Macrona skierowanych do polskiego rządu. Jego zdaniem Polska powinna się do nich ustosunkować.

d41hn1p

Koniec końców Józef Serafin podkreślił to, że Macron jest za Europą. - Ja osobiście też zawsze byłem za Europą, którą na pewno można zmodyfikować - stwierdził. Jak dodał, z punktu widzenia europejskiego Macron to dobry wybór, bo Marine Le Pen była przeciwko Unii.

Wątpliwości w ocenie sytuacji nie miała Barbara Kuklińska. - Bardzo źle dla Polski oceniam wybór pana Emmanuela Macrona na prezydenta Francji, dlatego że mieszkam tu już 14 lat i widzę, co się w tej Francji dzieje, jak się zmienia na gorsze. Jak podkreśliła, ten kraj był inny, kiedy do niego przyjechała.

- Nie mam zaufania, że obecny prezydent elekt poradzi sobie z islamem, terroryzmem. Jest za młody, za mało doświadczony. Rzeczywiście był ministrem ekonomii, zna się na finansach, ale według mnie, nie ma takiej sily, żeby mógł Francją prawidłowo pokierować w tych czasach, które są bardzo trudne - zaznaczyła.

Przyznała, że wybór Le Pen nie byłby wcale najlepszy dla Polski. - Ja jestem realistką. Jednak w tej sytuacji politycznej uważam, że mimo wszystko ona byłaby lepszym prezydentem dla Francji i dla Europy - podsumowała.

d41hn1p

"Będzie dobrze"

Z Antosiewiczem rozmawiały też osoby bardziej przychylne Macronowi. Nina Urbaniak, przebywająca w stolicy Francji już 25 lat, przyznała, że bardzo chciałaby, żeby układy między Polską a Francją były dobre.

Mariola Łapińska, mieszkająca w Paryżu 17 lat, powiedziała, że poglądy Le Pen nie do końca odpowiadają Francuzom, dlatego wybór Macrona jest lepszy dla Europy.

- Być może po ostatnich wypowiedziach Emmanuela Macrona relacje polsko-francuskie mogą być ewentualnie troszkę utrudnione, natomiast jeżeli z polskiej strony będą respektowane wszystkie elementy demokracji, będzie respektowany szacunek wzajemny, to te relacje powinny być naprawdę udane - zaznaczyła.

d41hn1p

Komentarze z Polski

Przypomnijmy, ze prezydent Andrzej Duda kontaktował się z Emmanuelem Macronem po wyborach we Francji. - Rozmowę mogę określić jako "serdeczną" - ocenił. Jednocześnie podkreślił, że chciałby "resetu w relacjach polsko-francuskich, które w ostatnim czasie z różnych przyczyn bywały trudne".

- Vive la France! Vivat Europa! Brawo Emmanuel Macron! Niech żyje demokracja! Zdrowy rozsądek przetrwał i we Francji wygrał jeszcze raz. Dla nas - chwilowo - to nie będzie przyjemne. Ale na dłuższą metę i nam się raczej opłaci - tak wynik w wyborów we Francji skomentował Jacek Żakowski ("Polityka").

d41hn1p

Podziel się opinią

Share
d41hn1p
d41hn1p
Więcej tematów