Trwa ładowanie...

Czy 6-latki powinny iść do szkoły?

"Ratujmy maluchy!"- alarmują rodzice i protestują przeciwko rządowym planom posłania sześciolatków do szkół. Tylko w niedzielę pod zamieszczonym w internecie listem otwartym w tej sprawie podpisało się kilkaset osób. W sumie udało się zebrać już blisko 4 tysiące podpisów - pisze "Dziennik".
Share
Czy 6-latki powinny iść do szkoły?
Źródło: Jupiterimages
d1el53t

Nie buntujemy się przeciwko wcześniejszej edukacji naszych dzieci. Ale znamy realia polskich podstawówek i twierdzimy, że nie są one przygotowane na przyjęcie sześciolatków - tłumaczy w rozmowie z "Dziennikiem" Karolina Elbanowska z podwarszawskiego Legionowa, matka trójki dzieci, w ciąży z czwartym. To ona wraz z mężem rozpoczęła akcję pod hasłem "Ratuj maluchy". Oboje na specjalnie założonej stronie internetowej zbierają podpisy pod protestem przeciwko wysyłaniu sześciolatków do szkół i likwidacji zerówek w przedszkolach.

Bo właśnie takie są plany Ministerstwa Edukacji. Resort chce, by od września przyszłego roku dzieci urodzone w latach 2002 i 2003 obowiązkowo poszły do pierwszej klasy. MEN obiecuje, że zapewni dzieciom w zerówkach taką samą opiekę, jaką miałyby w przedszkolach. Protestujący rodzice nie wierzą jednak w te zapewnienia.

Tych obaw nie podziela minister edukacji Katarzyna Hall. Podczas Warszawskiego Forum Oświatowego dwa tygodnie temu minister przekonywała, że jest wystarczająco dużo czasu, by przygotować szkoły na przyjęcie maluchów.

d1el53t

A co na to rodzice? Nie wierzę, że w ciągu roku, jaki pozostał do rozpoczęcia reformy, polska szkoła się zmieni. Najwyraźniej pani minister i jej doradcy nie znają sytuacji w placówkach - mówi Elbanowska.

Protestujących nie przekonuje nawet argument, że w Unii Europejskiej obniżenie wieku szkolnego świetnie się sprawdza. Przypominają, że tam maluchy mają oddzielne wejścia do szkół, doskonale wyposażone place zabaw i przystosowane sale lekcyjne.

Na razie protestujący mają na swym koncie jeden sukces: Ministerstwo Edukacji przedłużyło termin zbierania opinii o reformie do 15 czerwca. (PAP)

d1el53t

Podziel się opinią

Share
d1el53t
d1el53t
Więcej tematów