Czwarta dawka dla personelu medycznego. Minister zdrowia podał datę
17 sierpnia ruszą szczepienia czwartą dawką dla personelu medycznego - podał Adam Niedzielski. Podczas konferencji prasowej omawiał sytuację pandemiczną w Polsce.
12.08.2022 | aktual.: 12.08.2022 12:54
Od 17 sierpnia personel medyczny będzie mógł skorzystać ze skierowań na czwartą dawkę szczepień przeciwko COVID-19. - Wprowadzamy możliwość szczepienia personelu medycznego, pracowników podmiotów medycznych, studentów kierunków medycznych i farmaceutów - powiedział Adam Niedzielski.
- Już w nocy z 16 na17 sierpnia wystawimy ok. 400 tys. e-skierowań - zapowiedział minister.
Spada liczba chorych
Podczas piątkowej konferencji prasowej Niedzielski przypomniał, że przez ostatnie dwa miesiące mieliśmy do czynienia z bardzo dynamicznymi wzrostami liczby zakażeń koronawirusem.
- Od ostatnich dwóch dni widać wyraźnie, że ten proces wyhamował. Te ostatnie dwa dni to jest sytuacja, w której nawet obserwujemy zmniejszenie liczby zakażeń, porównując oczywiście z odpowiednimi dniami w poprzednim tygodniu - zaznaczył.
Dodał, że podobne zjawisko można zaobserwować w przypadku innych parametrów przebiegu epidemii. - Chodzi mi tu przede wszystkim o liczbę zleceń na badania, które są wystawiane przez różne jednostki lecznicze. Tutaj bardzo wyraźnie widzimy, że w stosunku do poprzedniego tygodnia mamy wyhamowanie liczby zleceń (na testy - red.), ta liczba się stabilizuje - stwierdził.
Niedzielski podkreślił, że w części regionów odnotowuje się bardzo wyraźne spadki liczby zakażeń. - W województwach opolskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim, lubuskim, pomorskim i mazowieckim - to są te województwa, gdzie zmniejszyła się liczba zakażeń w stosunku do poprzedniego tygodnia. W pozostałych województwach jeszcze mamy cały czas do czynienia ze wzrostem liczby zakażeń - wyjaśnił.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaznaczył, że zmniejsza się również odsetek pozytywnych wyników testów na obecność Sars-CoV-2. Poinformował, że ten odsetek wynosi obecnie 37 proc., przy czym tydzień temu to było 38 proc.
Szef MZ zastrzegł, że od początku sierpnia ustabilizowała się również liczba pacjentów, którzy wymagają podłączenia do respiratora. - Mamy nawet niewielki spadek - dodał.
- Ten odsetek pacjentów znajdujących się pod respiratorami jest zdecydowanie mniejszy, niż w poprzednich falach, co pokazuje, że dolegliwość przebiegu covidu w tej fali jest mniejsza, niż w falach poprzednich - ocenił.
Poinformował, że na 2742 hospitalizacje jedynie 62 pacjentów w skali całego kraju wymaga podłączenia do respiratora
Czytaj też: