Czarne chmury nad Morawieckim. Wiceminister: pan lepiej szuka raczej prawnika
- Odpowiednie pismo dziś, jutro wystosuję do Prokuratury Krajowej. Powinno zostać wszczęte śledztwo i wniosek o uchylenie immunitetu - zapowiedział wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Chodzi o decyzję Mateusza Morawieckiego w sprawie przygotowania wyborów korespondencyjnych, która w ocenie NSA naruszyła prawo.
- Ja radzę panu premierowi Morawieckiemu: panie premierze, pan lepiej szuka raczej prawnika i zajmie się sobą i swoimi sprawami, bo zważywszy na orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że wybory kopertowe, które pan zarządził, to było rażące naruszenie prawa, to za chwilę pan pójdzie w odsiadkę - stwierdził na antenie TVN24 wiceminister MSZ Andrzej Szejna.
- Orzeczenie NSA, ono stwierdza, ni mniej, ni więcej, że pan premier Morawiecki naruszył przepisy artykułu 231 (Kodeksu Karnego - przyp. red.), przekroczył swoje kompetencje, grozi za to kara wieloletniego pozbawienia wolności - podkreślił.
- Odpowiednie pismo dziś, jutro wystosuję do Prokuratury Krajowej. Powinno zostać wszczęte śledztwo i wniosek o uchylenie immunitetu - dodał polityk Lewicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Młody Bardella na premiera. "Polityk wykreowany przez Le Pen.
Szejna odniósł się także do informacji podanych przez "Gazetę Wyborcza", że Morawiecki próbował zablokować kandydaturę Ryszarda Sznepfa na ambasadora Polski we Włoszech. Były premier miał w tej sprawie interweniować u Giorgii Meloni. Szejna nazwał to "działaniem na szkodę Polski".
NSA zdecydował ws. Morawieckiego
W piątek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne od wyroku warszawskiego WSA, który we wrześniu 2020 r. orzekł, że decyzja premiera Morawieckiego, zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania wyborów korespondencyjnych, rażąco naruszyła prawo. Tym samym wyrok WSA stał się prawomocny.
Chodziło o decyzję Morawieckiego z 16 kwietnia 2020 r., polecającą Poczcie Polskiej "realizację działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19, polegających na podjęciu i realizacji czynności niezbędnych do przygotowania i przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym".
Źródło: TVN24/PAP