Co dalej z TVP Info? Polacy wydali werdykt
Co powinno się stać ze stacją TVP Info? Większość Polaków chce zmian - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Ankietowani byli też pytani o postawę mediów publicznych po pogrzebie syna posłanki Magdaleny Filiks.
22.03.2023 18:53
Trwa dyskusja wokół mediów publicznych i ich sposobu opisywania rzeczywistości w Polsce, który zdaniem wielu osób jest daleki od obiektywizmu i bezstronności. Do Sejmu wpłynął nawet obywatelski projekt ustawy w sprawie likwidacji TVP Info i zniesienia opłat abonamentowych.
Przedstawiający projekt prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, określił publicznego nadawcę jako medium służące "pogłębianiu podziałów społecznych i szczuciu". - Misją mediów publicznych powinno być patrzenie władzy na ręce i kontrolowanie władzy w imię społeczeństwa - podkreślił Rafał Trzaskowski.
Pod obywatelskim projektem ws. likwidacji TVP info podpisało się 103 583 obywateli. 9 marca Sejm, głosami posłów PiS, projekt jednak odrzucił.
Polacy chcą odpolitycznienia TVP Info
Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski pokazuje jasno, że Polacy chcą przede wszystkim zmiany tego, jak działa informacyjny kanał TVP. Uczestnikom badania zadano pytanie: "Co Pana/i zdaniem należy zrobić ze stacją TVP Info w obecnym kształcie?".
Najwięcej - 46 proc. osób - odpowiedziało, że TVP Info należy pozostawić, ale gruntowanie zreformować i odpolitycznić. 21,1 proc. badanych stwierdziło natomiast, że TVP Info należy całkowicie zlikwidować.
23,2 proc. osób odpowiedziało, że TVP Info należy pozostawić w obecnym kształcie. Prawie 10 proc. ankietowanych nie miało zdania na ten temat.
Diametralnie różne głosy wśród wyborców PiS i opozycji
Co nie jest zaskakujące, lepiej działalność telewizji TVP Info oceniły osoby deklarujące się jako popierające rząd. 59 proc. wyborców PiS stwierdziło, że w stacji informacyjnej nic nie należy zmieniać. Odpolitycznienia stacji domagało się z kolei 27 proc. popierających rząd. Tylko 7 proc. spośród sympatyków PiS chciałoby likwidacji TVP Info. Pozostałe 7 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź: "nie wiem/trudno powiedzieć".
Diametralnie różną opinię mieli wyborcy popierający opozycję. Aż 93 proc. wykazało krytyczne podejście do obecnego sposobu funkcjonowania TVP Info. Wśród nich 61 proc. chciałoby zreformowania i odpolitycznienia stacji, a 32 proc. - całkowitej likwidacji. 5 proc. wyborców opozycji odpowiedziało, by pozostawić stację w obecnym kształcie. 2 proc. nie miało zdania w tej sprawie.
Wśród wyborców niezdecydowanych 45 proc. osób nie chciałoby żadnych zmian w działalności TVP Info. 25 proc. osób odpowiedziało, że jest za gruntownymi reformami i odpolitycznieniem, a 16 proc. - za likwidacją. Z kolei 14 proc. nie miało zdania na ten temat.
Ocena postawy mediów publicznych po pogrzebie syna posłanki
W badaniu United Surveys dla Wirtualnej Polski ankietowani byli również pytani o postawę mediów publicznych po pogrzebie syna posłanki Magdaleny Filiks - Mikołaja Filiksa.
Przypomnijmy, że Radio Szczecin oraz TVP Info, informując o wyroku z grudnia 2021 roku, dotyczącym osoby skazanej za czyny pedofilskie, zrobiły to w sposób, który pozwolił na łatwą identyfikację ofiary. Po pogrzebie syna posłanki Magdaleny Filiks w mediach publicznych pojawiła się narracja, mówiąca o tym, że za śmierć Mikołaja Filiksa odpowiadają politycy opozycji. "Mikołaj Filiks nie żyje z powodu działalności polityków Platformy Obywatelskiej" - można było przeczytać na paskach na antenie TVP Info.
Poseł Piotr Borys poinformował we wtorek, że złożył pozew "o ochronę dóbr osobistych przeciwko TVP za naruszenie dobrego imienia i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji". Chodziło o wspomniane wcześniej paski TVP i doniesienia, jakoby to on podał publicznie informację o tym, kim są ofiary skazanego pedofila Krzysztofa F. Tymczasem to sam autor materiału, Tomasz Duklanowski z Radia Szczecin, mówił już wcześniej na antenie TVP Info, "że poszkodowany 13-latek był synem znanej parlamentarzystki".
Uczestnikom badania przeprowadzonego przez United Surveys zadano pytanie: "Jak ocenia Pan/Pani postawę mediów publicznych (TVP, rozgłośnie Polskiego Radia) po pogrzebie syna posłanki Koalicji Obywatelskiej Magdaleny Filiks - Mikołaja Filiksa?".
Większość badanych - prawie 52 proc. - stwierdziło, że "nie zna sprawy". 42 proc. ankietowanych oceniło postawę mediów publicznych źle, a zaledwie 6 proc. - dobrze.
Bardziej zaznajomieni z tematem postawy mediów publicznych po pogrzebie Mikołaja Filiksa byli wyborcy opozycji. Wśród nich sprawy nie znało tylko 22 proc. respondentów. Wśród osób popierających rząd aż 84 proc. badanych odpowiedziało, że jej nie zna.
Wyborcy opozycji o wiele krytyczniej ocenili też postawę mediów publicznych. Aż 76 proc. ankietowanych uznało ją za złą. Tymczasem wśród popierających rząd źle o postawie mediów publicznych wypowiedziało się tylko 7 proc. badanych.
Badanie przeprowadzono w dniach 14-16 marca 2023 roku metodą CATI&CAVI na próbie 1000 osób.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ