Co dalej z TVP? Hołownia zapowiada
Szymon Hołownia spotkał się z dziennikarzami przed pierwszym posiedzeniem Sejmu. Jeszcze dzisiaj Sejm może pochylić się nad uchwałą dotyczącą mediów publicznych. Marszałek zapowiedział również powstanie drugiej komisji śledczej.
19.12.2023 | aktual.: 19.12.2023 13:50
- Przed nami bardzo intensywny, przedświąteczny czas - mówił na spotkaniu z dziennikarzami marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Marszałek zapowiedział, że dużo się będzie działo. Dzisiejsze obrady ma otworzyć ślubowanie poseł Anny Paluch.
Jutro prawdopodobnie odbędzie się ślubowanie nowej Rzecznik Praw Dziecka. Na posiedzeniu czytane będą również trzy ustawy: ustawa o przedłużeniu orzeczeń osobom z niepełnosprawnościami, ustawa wspierająca górnictwo i pierwsze czytanie ustawy budżetowej.
- Mamy bardzo precyzyjny harmonogram pracy nad ustawą budżetową. Chcemy zdążyć przed końcem stycznia i zdążymy przed końcem stycznia - zapewnił Hołownia. Marszałek zapewnił, że czytanie ustawy budżetowej może potrwać cały czwartek.
Druga komisja śledcza
Szymon Hołownia zapowiedział uchwałę o powołaniu drugiej komisji śledczej. - Jeśli pozwoli na to czas, powołamy również skład komisji. Będzie ona zajmowała się skandalem handlowania polskimi wizami - powiedział dziennikarzom marszałek Sejmu. - Jestem przekonany, że w czwartek jesteśmy w stanie wyjść z drugą sprawnie działającą komisją śledczą - dodał.
Sejm zajmie się również dwoma innymi uchwałami: dotycząca sytuacji w mediach publicznych i dotycząca Krajowej Rady Sądownictwa. - W mojej opinii dotyczą tak ważnych spraw, że namysł nad nimi powinien odbyć się w sali plenarnej, nie w komisji - podkreślił marszałek. Dodał, że jeszcze dzisiaj Sejm może zacząć się uchwałą dotyczącą mediów publicznych.
Hołownia o TVP
- Zapewniam, że nie będzie spektakularnych okazji do męczeństwa. Będziemy rozmawiali o wszystkim, co do czego mamy różne zdania - zapewnił Hołownia. Dodał, że działania Sejmu w stosunku do Rady Mediów Narodowych ograniczą się do tego, co zostanie zapisane w uchwale. - Uchwała wzywa do usunięcia skutków złamania prawa - podkreślił marszałek.
- Jest jasne, że potrzebujemy mediów publicznych. Nie da się wszystkich reform przeprowadzić od tak. Będziemy wspierać wszystkich, którzy chcą realnej zmiany w mediach publicznych - przyznał.
Hołownia pytany był również o sprawę Grzegorza Brauna. - Sprawa związana z tym haniebnym incydentem jest przedmiotem rozmów politycznych. Na razie dość rozmów, trzeba działać. Pan Braun jest nadal wykluczony z posiedzenia, straż marszałkowska jest o tym poinformowana. Czekamy o wniosek na uchylenie immunitetu posłowi Braunowi - mówił Hołownia.
- Mam nadzieję, że dzisiaj posiedzenie zakończy się około godziny 22-23 - przyznał Hołownia.